Share
Un șofer băut, care avea în mașină o armă și muniție, a fost încătușat după o urmărire în trafic

Un șofer băut, care avea în mașină o armă și muniție, a fost încătușat după o urmărire în trafic

O urmărire în trafic a avut loc ieri, după ce polițiștii au încercat să oprească pe bd. Independenței din Baia Mare o mașină care circula haotic, însă șoferul și-a continuat drumul. În timpul urmăririi, una dintre persoanele aflate în mașină a aruncat pe geam o trusă medicală în care se afla un pistol.

Polițiștii au reușit să oprească autoturismul în Tăuții Măgherăuș, iar șoferul și un pasager au fost încătușați. Conducătorul auto, un bărbat de 44 de ani din județul Satu Mare, a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o concentrație de 1,17 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, acesta a fost dus la spital pentru recoltarea de probe biologice, stabilindu-se o alcoolemie de 2,41 g/l alcool pur în sânge. Șoferul a fost reținut și dus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul IPJ Maramureș.

Polițiștii au ridicat, pe lângă trusa medicală cu arma, și alte bunuri de natură a proba activitatea infracțională: cartușe, un tub de cartuș și telefoane mobile. Cercetările continuă sub coordonarea procurorului de caz, pentru infracțiunile de conducere a unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice și nerespectarea regimului armelor și munițiilor.

Sursa foto: IPJ Maramureș

Citește și

Taxați pentru depășirea vitezei


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.





Publicat în:

Lasă un comentariu