Spirit maramureșean la Bistrița: Ionuț Uivaroși și Grupul Codrenii, într-un concert extraordinar de colinde - 1 oră în urmă
Omul potrivit, la locul potrivit: Sergent major Gabriel Petrovan, pompier al ISU Maramureș, a salvat un om care se înecase - 4 ore în urmă
Sera de acasă – cum îți aduce legume sănătoase pe masă tot anul? - 5 ore în urmă
O nouă ediție de titluri de stat Tezaur. Dobânzile sunt de până la 7,40% - 6 ore în urmă
Magia sărbătorilor a cuprins Târgu Lăpuș: Târgul de Crăciun a fost plin de lumină, colinde și bucurie - 6 ore în urmă
Magia Crăciunului și-a făcut simțită prezența în cadrul concertului de colinde desfășurat la Seini - 6 ore în urmă
La Colegiul de Arte din Baia Mare, copiii spun „Împreună prindem curaj” - 7 ore în urmă
Îndrăgitul eveniment „Crăciun în Maramureș” are loc în 20 decembrie, la Muzeul Satului din Baia Mare - 7 ore în urmă
Înotătorii de la CS Seini au cucerit numeroase medalii la Cupa Moș Nicolae 2025 de la Pitești - 7 ore în urmă
Festivalul de Colinde „Deschide ușa, creștine!” va avea loc și anul acesta, în comuna Fărcașa - 7 ore în urmă
Ieud se modernizează pe toate planurile – drumuri noi, reguli noi
Comuna Ieud se află în plin proces de finalizare a asfaltării întregii rețele de drumuri, având o rețea totală de 33 de kilometri. Până în prezent, au fost asfaltate aproximativ 30 de kilometri, inclusiv drumul Valea Cetățelei, în lungime de aproximativ 700 de metri, și ulițele vechi neasfaltate, totalizând aproximativ 1,3 kilometri. Lucrările au fost realizate prin Programul Național de Dezvoltare Locală (PNDL), cu o finanțare de 4,2 milioane de lei, din care 360.000 de lei reprezintă cofinanțare locală.
În prezent, se desfășoară lucrări de asfaltare pe mai multe străzi, finanțate prin programul Saligny, iar lucrările sunt realizate în proporție de 40%. Mai rămân aproximativ 3 kilometri de asfaltat, care reprezintă legături între sat și câteva cătune cu 3-4 case fiecare. Pentru finalizarea acestora, se caută deja o nouă sursă de finanțare.
În paralel cu modernizarea infrastructurii rutiere, autoritățile locale din Ieud se dedică și unui proiect semnificativ pentru optimizarea gestionării resurselor de apă. Astfel, au fost achiziționate noi cămine pentru contorizarea consumului, iar montarea apometrelor pentru fiecare gospodărie este pe cale să înceapă.
Deși implementarea unui astfel de sistem poate întâmpina reticență inițială din partea cetățenilor, exemplele altor localități care au adoptat această metodă arată clar că, odată ce fiecare consumator este responsabilizat, se elimină risipa de apă, iar întreaga comunitate beneficiază de o furnizare constantă și echilibrată, indiferent de fluctuațiile climatice.
Vasile Petrovan















