În Satu Nou de Jos se va construi Centrul de Îngrijiri Paliative „Sf. Pantelimon” - 15 minute în urmă
Starea drumurilor în Maramureș. Pietre căzute pe carosabil în Pasul Gutâi - 21 minute în urmă
Șezătoare săptămânală la Biblioteca Orășenească Borșa - 26 minute în urmă
Un Centru Respiro se va înființa în comuna Recea - 52 minute în urmă
Amicalul CS Minaur – CSM Sighet a fost anulat - 1 oră în urmă
Punte între lumi și inimi - 2 ore în urmă
4 februarie, s-a născut artistul Traian Hrișcă - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, miercuri 4 februarie 2026 - 3 ore în urmă
CS Minaur, meci acasă cu Rapid – o restanță din etapa a 11-a - 14 ore în urmă
S-a decis redeschiderea traficului rutier și pietonal pe podul de pe DJ 188, din Vișeu de Jos, dar cu unele restricții - 16 ore în urmă
Românii care au asigurări de viață vor fi raportați la ANAF
Românii care au asigurări de viață vor fi raportați la Fisc. Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 125 din 23 octombrie 2024 prevede această măsură. Firmele de asigurare vor raporta la ANAF date despre românii care-și fac asigurări de viață. Acestea au obligația ”să raporteze organului fiscal central, semestrial, lista persoanelor fizice rezidente care au contractat produse de asigurări de viață și alte produse financiare, tipurile de asigurări și alte produse financiare, precum și informații în legătură cu acestea”. În ordonanță se precizează că organul fiscal central nu beneficiază de un mecanism care să asigure colectarea informațiilor legate de asigurări de viață și alte produse financiare de la entitățile aflate în sfera de supraveghere a ASF. Iar ANAF trebuie să răspundă solicitărilor formulate de autoritățile competente din alte state membre, cu privire la asistența la recuperare. Prin aceste modificări legislative, se răspunde unei solicitări din partea Comisiei Europene privind aplicarea Directivei 2010/24/UE, care a cerut clarificări privind accesul la informațiile referitoare la asigurările de viață și alte produse financiare. De asemenea, se prevede posibilitatea furnizării unor astfel de informații care ar putea să facă obiectul asistenței la recuperare.
Sunt cazuri în care românii primesc amenzi de circulație în străinătate și nu le plătesc. Iar autoritățile de peste hotare încearcă să recupereze sumele și constată că nu au ce recupera. Chiar dacă poprirea pe asigurările de viață este interzisă prin Codul Civil, banii intră într-un cont bancar, pe care ANAF poate impune poprire.
Prevederile acestei Ordonanțe vor intra în vigoare de la 1 ianuarie 2025.
Lăcrimioara ZOTA













