Deliciile copilăriei la Centrul CASPEV: Copiii și senioarele din Baia Mare au preparat pancove împreună - 57 minute în urmă
Elevi din București și Pitești au descoperit meșteșugurile tradiționale la atelierele Școlii Rădăcinilor Străbune - 1 oră în urmă
Preotul, scriitorul și artistul vizual Vasile Trif lansează un nou volum de poezie la Baia Mare - 1 oră în urmă
Sterilizări gratuite pentru câini și pisici la Băița Băii - 2 ore în urmă
Comunicat al Spitalului Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare - 2 ore în urmă
Exercițiu de simulare a unui incendiu în Buzești: Echipaje din cadrul ISU Maramureș și SVSU Fărcașa mobilizate la intervenție - 2 ore în urmă
Campania de colectare a aparatelor electrice ajunge și în Baia Sprie - 3 ore în urmă
Două seri de muzică în Piața Libertății. „Baia Mare trăiește vara” continuă - 4 ore în urmă
Au început înscrierile pentru Expo Rivulus Dominarum 2026 ediția a XXXI-a - 4 ore în urmă
Casa părintească a lui Grigore Leșe din Stoiceni găzduiește proiectul „101 Români – Reîntoarcerea” - 4 ore în urmă
Siguranță pe străzi: 17 camere video montate în Sighetu Marmației
Astăzi, 21 decembrie, la Sighetu Marmației a avut loc recepția la terminarea lucrărilor pentru sistemul de supraveghere video instalat în cadrul Proiectului „Safe Future”, finanțat de Uniunea Europeană în cadrul Programului Operațional Comun RO-UA 2014-2020.
Sistemul de supraveghere video compus din dispecerat central de monitorizare, centru de backup și rețea de camere video fixe și mobile va fi gestionat de Direcția Poliția Locală a Municipiului Sighetu Marmației.
Iată unde au fost instalate cele 17 camere video:
1. Strada Bogdan Vodă (DN 18) – Pod Ronișoara;
2. Intersecția strada Căprioarei cu strada Bogdan Vodă;
3. Intersecția strada Lucian Blaga cu strada Bogdan Vodă;
4. Strada Lucian Blaga – Școala cu 16 Clase;
5. Zona sens giratoriu Big – Biblioteca municipală;
6. Parcare strada Gheorghe Șincai;
7. Centrul de informare turistică;
8. Intersecția strada Mihai Viteazu cu strada Dragoș Vodă;
9. Parcare Intersecție str. Dragoș Vodă cu str. Alexandru Ivasiuc;
10. Intersecția strada Tepliței (DN 18) cu strada Dobăieș;
11. Intersecția strada Gării cu strada Iuliu Maniu;
12. Intersecția strada Iuliu Maniu cu strada 22 Decembrie 1989;
13. Strada Nicolaie Titulescu (Vamă);
14. Intersecția strada Avram Iancu cu strada Pintea Viteazu;
15. Intersecția B-dul Independenței cu strada Avram Iancu;
16. Strada Avram Iancu (DN19) – pasaj CFR;
17. Intersecția strada Mihai Viteazu cu strada Iuliu Maniu.
„Ne dorim să sporim siguranța pe străzile Sighetului și pentru asta facem tot posibilul să extindem rețeaua de supraveghere video”, transmite primarul Vasile Moldovan.














