Adrian Ioan Veștea nu a întrunit majoritatea necesară pentru funcția de premier - 7 ore în urmă
Îndrăgita Maria Mihali a absolvit Universitatea Națională de Muzică din București - 10 ore în urmă
Acțiune de dezinsecție la Tăuții Măgherăuș: intervenție pentru combaterea țânțarilor și căpușelor - 11 ore în urmă
AUR Baia Mare a lansat campania „AUR te Aude” în municipiu - 12 ore în urmă
Micul pilot băimărean Eduard Orha, distins cu Premiul de Excelență după obținerea titlului de vicecampion național la karting școlar - 13 ore în urmă
A fost aprobată finanțarea pentru reconstrucția podului peste Săsar, în zona Metro din Baia Mare - 14 ore în urmă
Medalii și rezultate bune pentru Academia de Judo Baia Mare la Turneul Internațional „Cupa de Aur” desfășurat în Bihor - 14 ore în urmă
Pe fondul caniculei au fost amenajate două puncte de hidratare la Vișeu de Sus - 14 ore în urmă
A început Evaluarea Națională: 3214 elevi au susținut proba la Limba română în Maramureș - 14 ore în urmă
Parohia Ortodoxă Dumbrăvița organizează, pe perioada verii, mai multe activități dedicate copiilor și tinerilor - 15 ore în urmă
Multă distracție la Vișeu de Sus: Artiști pop iubiți de public pe scena sărbătorii; „Reuniune” a vișeuanilor, în sânul familiei, cu bună dispoziție
Multă distracție la Vișeu de Sus: Artiști pop iubiți de public pe scena sărbătorii; „Reuniune” a vișeuanilor, în sânul familiei, cu bună dispoziție
Orașul Vișeu de Sus, în mare sărbătoare în 29-30 iulie 2023. S-au organizat zilele orașului maramureșean. Și au venit și invitați de seamă, din sfera folclorică, dar și din cea pop.
Sâmbătă au concertat Cristian Porcari și band-ul, senzația TikTok Andreea Bostănica, Nordica, Grupul de dansuri Opincuța și… Alex Velea, cap de afiș. Duminică au concertat Denisa Avram, Antonia Grigore, Costel Amorăriței, Frații Bumbuc, Andreea Cozneac, Anița Doja-Tomoiagă, Nița Năsui, Carmen Marincat, Anais Țicală, Ansamblul Folcloric Vișeul și capete de afiș Alexandra Ungureanu și deja celebră pentru talentul ei… Lora cu band-ul ei.
„Am petrecut alături de dumneavoastră, vișeuani veniți de pretutindeni, un sfârșit de săptămână reușit, sperăm noi – cei care am făcut tot posibilul să organizăm un eveniment cât mai plăcut și cât mai ordonat, din cât mai multe puncte de vedere. În pofida unei vremi nu tocmai prietenoase, care ne-a dat puțin de furcă mai ales ieri, sărbătorile orașului au oferit tuturor, mai mult decât orice, șansa unei reîntâlniri în „sânul familiei”, în orașul nostru. Mulțumesc tuturor pentru prezență și, cu ajutorul Bunului Dumnezeu, sper să ne reîntâlnim și anul care vine, în pace și sănătoși!”, arată organizatorii. „În fiecare an, prin muncă multă, seriozitate și perseverență, organizați Sărbătoarea Zilele Vișeului, ocazie cu care noi, vișeuanii, și nu numai, avem bucuria de a ne întâlni, de a socializa unii cu alții și de a ne bucura unii de alții, într-un cadru vestiv, cu muzică bună pe toate gusturile, la fel și bucate alese. Felicitări, recunoștință și mulțumiri!”, este reacția unei maramureșence.
C.Ț.






















