Propunerea S.O.S. România privind Unirea cu Republica Moldova a trecut tacit de Camera Deputaților - 11 ore în urmă
Exercițiu de simulare a unui incendiu la Penitenciarul Baia Mare - 12 ore în urmă
Concert Adi Istrate în Piața Cetății din Baia Mare - 12 ore în urmă
Premieră pentru Baia Mare: 1.500 de lampioane cu LED vor lumina cerul cu prilejul dialogului cultural româno-chinez - 13 ore în urmă
Ziua Iei a fost celebrată într-o notă festivă la Centrul CASPEV din Baia Mare - 13 ore în urmă
Dublă lansare de carte la Târgu Lăpuș: Vasile Tămâian propune o reflecție asupra istoriei și memoriei colective - 13 ore în urmă
Măsuri împotriva caniculei: Campania Direcției de Asistență Socială Baia Mare pentru protejarea cetățenilor - 13 ore în urmă
Copiii sunt invitați să participe la Școala de Vară de la Catedrala Episcopală din Baia Mare - 14 ore în urmă
Sărbătoare la CS Ge-Baek Baia Mare: președintele Mihai Sura a devenit oficial antrenor - 14 ore în urmă
Sânzienele din Maramureș au dus magia tradițiilor românești până la Nisa - 14 ore în urmă
Exponatul săptămânii la Muzeul de Istorie: Absolvenții Liceului „Gheorghe Şincai” din Baia Mare (1933)
În cadrul programului muzeal „Exponatul săptămânii”, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș vă propune o fotografie realizată în 1933, cu absolvenții Liceului „Gheorghe Şincai” din Baia Mare.
Liceul „Gheorghe Şincai” din Baia Mare (astăzi, Colegiul Național „Gheorghe Şincai” Baia Mare) face parte din grupul celor 27 de licee românești înființate în Transilvania, în anul 1919, de Consiliul Dirigent. Primul director al Liceului „Gheorghe Şincai”, desemnat de Valeriu Braniște – șef al Resortului Cultelor și Instrucțiunii Publice – a fost Gheorghe Hetcou. Fost profesor la liceul din Beiuș, Hetcou a ocupat funcția de director al liceului din Baia Mare între anii 1919 și 1940.
Corpul profesoral al liceului a fost constituit în 30 octombrie 1919, dată la care s-a hotărât ca Gheorghe Şincai, corifeul Şcolii Ardelene, să devină patron spiritual al instituției de învățământ. Primii profesori ai liceului au fost: Gheorghe Hetcou, director (română şi germană), Andrei Pop (română şi religie), Aurel Coza (latină şi istorie), Emil Roussellot (franceză), Iosif Pop (fizică şi chimie), Nicolae Ţarină (matematică şi fizică), Ioan Bozga (istorie şi geografie), Petru Gherman (matematică şi chimie), Vasile Găluşcă (desen şi caligrafie), Ioan Cristian (gimnastică), Iulian Chitta (română, latină şi greacă), Gheorghe Pârvu (muzică) și Ioan Niciu (română şi franceză). În primele luni ale anului 1920, corpul profesoral s-a completat cu Aglaia Onciul – profesoară de muzică, Coriolan Bohățiel – profesor de drept și Ioan Selegian – profesor de igienă.
În data de 2 noiembrie 1918 s-a ţinut un parastas de comemorare a zilei morții lui Gheorghe Șincai, patronul spiritual al liceului, iar în ziua următoare a avut loc deschiderea oficială a liceului. Prelegerile şcolare au debutat la 4 noiembrie 1919. În anul şcolar 1919-1920 au fost înscrişi 171 de elevi (166 erau de etnie română), din care doar 152 au frecventat şcoala.
În fotografie, în medalioane, apar absolvenții (în număr de 28) și corpul profesoral al liceului, coordonat de directorul Gheorghe Hetcou. Medalionul cu profesorul Ioan Iepure este încadrat de alte două imagini: cea din stângă îi înfățișează pe absolvenți (credem că a fost realizată în curtea interioară a liceului), iar cea din dreapta redă clădirea liceului, informează dr. Marius Câmpeanu.
















