Propunerea S.O.S. România privind Unirea cu Republica Moldova a trecut tacit de Camera Deputaților - 7 ore în urmă
Exercițiu de simulare a unui incendiu la Penitenciarul Baia Mare - 8 ore în urmă
Concert Adi Istrate în Piața Cetății din Baia Mare - 8 ore în urmă
Premieră pentru Baia Mare: 1.500 de lampioane cu LED vor lumina cerul cu prilejul dialogului cultural româno-chinez - 9 ore în urmă
Ziua Iei a fost celebrată într-o notă festivă la Centrul CASPEV din Baia Mare - 9 ore în urmă
Dublă lansare de carte la Târgu Lăpuș: Vasile Tămâian propune o reflecție asupra istoriei și memoriei colective - 9 ore în urmă
Măsuri împotriva caniculei: Campania Direcției de Asistență Socială Baia Mare pentru protejarea cetățenilor - 9 ore în urmă
Copiii sunt invitați să participe la Școala de Vară de la Catedrala Episcopală din Baia Mare - 10 ore în urmă
Sărbătoare la CS Ge-Baek Baia Mare: președintele Mihai Sura a devenit oficial antrenor - 10 ore în urmă
Sânzienele din Maramureș au dus magia tradițiilor românești până la Nisa - 10 ore în urmă
Sighetu Marmației: Duminică are loc Festivalul de Colinde, Datini și Obiceiuri de Iarnă la Ucraineni, ediția a XXIX-a
Duminică, 9 ianuarie, în Sighetu Marmației se desfășoară cea de-a XXIX-a ediție a Festivalului de Colinde, Datini și Obiceiuri de Iarnă la Ucraineni, eveniment organizat de Filiala Maramureș a Uniunii Ucrainenilor din România, în parteneriat cu Vicariatul Ortodox Ucrainean din România.
Festivalul va debuta cu Sfânta Liturghie, care va avea loc la biserica ortodoxă ucraineană din Sighet. Apoi, grupuri de colindători, îmbrăcați în costume populare specifice localităților cu populație majoritar ucrainană vor defila pe străzile municipiului.
Manifestările se vor încheia cu tradiționalul concert de colinde și urări de Anul Nou, care se va desfășura sub cerul liber în Parcul Mare din centrul municipiului Sighetu Marmației.
Pentru ca această manifestare să se desfăşoare în condiţii de siguranţă, Jandarmeria Maramureş recomandă persoanelor participante să respecte indicaţiile forţelor de ordine şi ale organizatorilor, să evite implicarea în conflicte de orice natură, să respecte prevederile legale în vigoare pe perioada stării de alertă, iar în cazul sesizării săvârşirii unor fapte de natură antisocială să solicite intervenţia forţelor de ordine.
De asemenea, persoanelor care participă la astfel de manifestări însoţite de copii sunt rugate să acorde o atenţie deosebită acestora, pentru a se evita pierderea sau rătăcirea minorilor.















