Prognoza meteo Maramueș, sâmbătă 29 august 2026 - 36 de minute în urmă
Donald Trump schimbă geografia Americii. După Lacul Ontario, vorbește despre Atlantic și Pacific - 11 ore în urmă
Baia Mare a pus în folosinţă 11,6 kilometri de piste pentru biciclete - 13 ore în urmă
15 ani de la ultima misiune a căpitanului Adrian Marchiș. Pompierii maramureșeni nu l-au uitat - 15 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Poți cunoaște un om 20 de ani și să-l întâlnești cu adevărat într-o singură zi - 15 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Scurtă meditație la sărbătoarea Tăierii Capului Sfântului Ioan Botezătorul - 15 ore în urmă
Cristian Chivu, printre cei mai buni antrenori ai Italiei. Românul ajunge la marea gală de la Scala din Milano - 15 ore în urmă
Festivalul Internațional de Poezie de la Sighetu Marmației ajunge la cea de-a 53-a ediție - 15 ore în urmă
Tenismena Sara Nicole Sitar, aproape de un titlu ITF J100 la doar 14 ani - 16 ore în urmă
Vrei să construiești? S-au schimbat regulile pentru autorizația de construire. Ce trebuie să știe proprietarii - 17 ore în urmă
În Sighetu Maramației a avut loc cea de-a 53-a ediție a Festivalului de Datini și Obiceiuri de Iarnă “Marmația” (FOTO)
De mai bine de jumătate de secol, a treia zi de Crăciun (27 decembrie) este pentru Sighetu Marmației o zi cu însemnătate deosebită. Mai exact, își dau întâlnire, într-un spectacol tradițional de colinde și obiceiuri specifice sărbătorilor de iarnă, colindători din Maramureș și întreaga Românie.
„Pentru prima dată anul acesta și datorită situației pandemice, am luat decizia de a organiza Festivalul de Datini și Obiceiuri de Iarnă “Marmația” la Muzeul Satului “Mihai Dăncuș” și acum la finalul unei zile încărcate de emoții pozitive și trăiri profunde, cred că alegerea a fost una mai mult decât potrivită.
Imaginile sunt grăitoare și arată faptul că sărbătoarea Crăciunului este strâns legată de lumea satului traditional românesc, iar acest loc de poveste atât de iubit de sigheteni dar și de turiști din întreaga lume, ne-a îndemnat să retrăim pentru o zi povestea Crăciunului autentic.
Doresc să mulțumesc tuturor celor implicați în organizarea celei de-a 53-a ediții a celui mai longeviv eveniment de acest gen din România: colegilor de la Muzeul Maramureșan și Centrul Cultural și prețioasei resurse intelectuale ale orașului nostru, implicate constant în viața comunității, Universitatea Babeș Bolyai – Extensia Sighetu Marmației.
Vă mulțumesc și vouă, sighetenilor, maramureșenilor și turiștilor sosiți din toate colțurile țării, care ați ales să împărtășiți cu noi bucuria unei povești străvechi pe care ne străduim să o păstrăm și să o ducem mai departe Sperăm că am reușit să aducem tuturor o rază de lumină și de speranță în aceste vremuri complicate. Vă mulțumim tuturor și vă dorim Sărbători frumoase și un An Nou Fericit!” – a transmis primarul Vasile Moldovan.
Grupurile de colindători care au oferit momente de neuitat au sosit din: Oncești, Breb, Sarasău, Ruscova, Repedea, Călinești, Ceplenița (Iași), Borca (Neamț), Câmpulung la Tisa, dar au fost și grupuri din Sighetu Marmației (Clubul Copiilor, Ansamblul Mara și Școala de Artă, Liceul Teoretic George Pop de Băsești).













