Medalii și rezultate bune pentru Academia de Judo Baia Mare la Turneul Internațional „Cupa de Aur” desfășurat în Bihor - 15 minute în urmă
Pe fondul caniculei au fost amenajate două puncte de hidratare la Vișeu de Sus - 16 minute în urmă
A început Evaluarea Națională: 3214 elevi au susținut proba la Limba română în Maramureș - 22 minute în urmă
Parohia Ortodoxă Dumbrăvița organizează, pe perioada verii, mai multe activități dedicate copiilor și tinerilor - 34 minute în urmă
Proiect cultural dedicat tinerilor, finalizat cu succes la Târgu Lăpuș - 1 oră în urmă
Casa Memorială „Stan Ioan Pătraș” din Săpânța intră în reabilitare - 1 oră în urmă
La Călinești va avea loc ediția a XI-a a Sărbătorii Rădăcinilor Străbune - 1 oră în urmă
Tabăra de vară ArtReCreativ: creativitate, imaginație și descoperire la Muzeul Județean de Artă «Centrul Artistic Baia Mare» - 2 ore în urmă
Conferință despre inteligența emoțională și concurs de costume populare la Vișeu de Sus - 2 ore în urmă
Copiii sunt așteptați la atelierele de vacanță de la Muzeul Satului Baia Mare - 2 ore în urmă
Imens val de solidaritate: Mezina naționalei noastre, care este jucătoarea Minaur Baia Mare, Oana Borș, a suferit o accidentare groaznică în partida cu Iranul!
Imens val de solidaritate!Mezina naționale noastre care este jucătoarea Minaur Baia Mare, Oana Borș, a suferit o accidentare horror în partida contra Iranului!
Naționala de handbal feminin a țării noastre a debutat astăzi la Campionatul Mondial din Spania, într-o partidă disputată contra Iranului. Meciul a fost un antrenament cu public, o formalitate, doar că victoria a fost umbrită de o accidentare groaznică.
Cea mai tânără jucătoare din lotul României, Oana Borș, în vârstă de doar 18 ani, jucătoare a CS Minaur Baia Mare, a suferit o accidentare horror în minutul 19, la doar câteva clipe după ce, în urma unui contraatac de calitate, a înscris primul său gol pentru selecționata mare a României, cel de 13-2 pentru tricolore.
Pe rețelele de socializare, fanii handbalului românesc au reacționat în semn de solidaritate cu jucătoarea din Baia Mare, urându-i însănătoșire grabnică. La fel au făcut și reprezentanții clubului maramureșean, dar și suporterii din Baia Mare. Unii vorbesc despre o suspiciune de ruptură a ligamentelor încrucișate. Este mai mult decât clar că, dacă este așa, sportiva noastră va rata celelalte meciuri de la acest Campionat Mondial.
Mai exact, Oana Borș a fost scoasă pe targă în minutul 19, acuzând dureri foarte mari la genunchiul drept. Oana Borș a scăpat pe contraatac, a înscris primul ei gol pentru echipa națională, dar piciorul drept i-a fugit la aterizare. Oana Borș a rămas întinsă pe parchet și a început să urle de durere. Medicii au intervenit imediat, i-au pus o pungă cu gheață pe genunchiul drept, după care au urcat-o pe targă. Oana Borș a fost scoasă pe targă, în lacrimi. Îi dorim și noi însănătoșire grabnică! Suntem alături de tine, Oana!
C.Ț.
Citește și
Handbal feminin. Sportivele băimărence Oana Borș și Bianca Țîrle, prezente la Europenele Under 19















