Maramureșenii au dat culoare celei de-a III-a ediții a evenimentului „România 1000” - 9 ore în urmă
Victorie la 20 de goluri diferență a „tricolorelor” în al doilea meci din grupele principale ale Campionatului Mondial - 9 ore în urmă
Se împlinesc opt ani de la plecarea la Domnul a Regelui Mihai I - 11 ore în urmă
Moșul a ajuns, încărcat de daruri, și la Sighet - 11 ore în urmă
A treia înfrângere consecutivă pentru CS Minaur, care a coborât pe locul 3 - 12 ore în urmă
Bărbat prins cu alcool cât pentru trei petreceri, acum în arest - 12 ore în urmă
Povestea completă a unui eșec - 13 ore în urmă
Controale pentru combaterea ilegalităților în transportul de mărfuri cu risc fiscal ridicat - 14 ore în urmă
Ziua Națională a României și 145 de ani de relații diplomatice între România și Franța- dublă sărbătoare celebrată la Marsilia - 14 ore în urmă
Zeci de kilograme de articole pirotehnice confiscate de polițiști în Baia Mare - 15 ore în urmă
Lacrimi dureroase în Maramureș: Mesaj de suflet postat astăzi, pe Facebook, de sora uneia dintre tinerele, decedate la Jibou. „Inima noastră se frânge!” (FOTO)
Lacrimi dureroase în Maramureș! Mesaj de suflet postat astăzi, pe Facebook, de sora uneia dintre tinerele, decedate la Jibou. „Inima noastră se frânge în mii de bucățele!”, relatează Adelina Pârja.
Ziua de 17 mai 2018 va rămâne una tristă în memoria colectivă a comunității maramureșene. Atunci, patru studente în Baia Mare și-au găsit sfârșitul într-un teribil accident feroviar. Mașina în care se aflau a fost spulberată de tren, la trecerea la nivel cu calea ferată de la Jibou.
Și-au pierdut viața Mădălina Pârja și Claudia Șteț (ambele Ocna Șugatag), Sara Pop (Sălsig) și Claudia Bărbos (Ciocotiș). Singura care a supraviețuit a fost Sanda Ungur (Răzoare). Toate aveau vârste cuprinse între 20 și 22 de ani la momentul tragediei. Ele se întorceau de la festivitatea de premiere de la Cluj, unde Sara a fost declarată șefă de promoție.
„2 septembrie 2021! Ce dor îmi cuprinde sufletul… Cât de mult imi lipsești… Cât de greu e fară tine… Astăzi, nu mai este zi de bucurie pentru noi, astăzi inima noastră se frânge in mii de bucățele pentru încă o dată. Mereu, dar mai ales astăzi ne este atât de dor de tine… 2 septembrie , ziua ta de naștere lumina mea călăuzitoare… cum pot explica în cuvinte faptul că azi ,nu pot sa te iau în brațe, nu pot să iti spun La mulți ani! Ai plecat… și nu ne-ai întrebat cum o sa trăim fără tine!
De când am venit pe lume, m-ai luat de mână și nu mi-ai dat drumul, ai fost lânga mine mereu, m-ai întărit și mi-ai vegheat fiecare pas! Am crescut, iar mama ne imbrăca mereu la fel, am fost două și acum sunt atât de singură, ce durere ,ne străbate sufletul când vedem că nu mai ești… când nu te auzim, și nu te putem vedea, îngerul meu! Ne mângâiem cu amintirile tale, ne mângaiem gandindu-ne ca acolo unde esti strălucești asupra noastră! Ne-ai rupt inima cand ai plecat și ai luat-o cu tine! Încă o aniversare, strălucind printre stele! Te vom iubi mereu și vei fi mereu lumina vieții noastre! Odihnă veșnică în ceată ingerilor lui Dumnezeu! Nu te vom uita niciodată!”, relatează Adelina Cecilia Pârja.
C.Ț.
Citește și


















