Adrian Ioan Veștea nu a întrunit majoritatea necesară pentru funcția de premier - 7 ore în urmă
Îndrăgita Maria Mihali a absolvit Universitatea Națională de Muzică din București - 9 ore în urmă
Acțiune de dezinsecție la Tăuții Măgherăuș: intervenție pentru combaterea țânțarilor și căpușelor - 11 ore în urmă
AUR Baia Mare a lansat campania „AUR te Aude” în municipiu - 11 ore în urmă
Micul pilot băimărean Eduard Orha, distins cu Premiul de Excelență după obținerea titlului de vicecampion național la karting școlar - 13 ore în urmă
A fost aprobată finanțarea pentru reconstrucția podului peste Săsar, în zona Metro din Baia Mare - 13 ore în urmă
Medalii și rezultate bune pentru Academia de Judo Baia Mare la Turneul Internațional „Cupa de Aur” desfășurat în Bihor - 14 ore în urmă
Pe fondul caniculei au fost amenajate două puncte de hidratare la Vișeu de Sus - 14 ore în urmă
A început Evaluarea Națională: 3214 elevi au susținut proba la Limba română în Maramureș - 14 ore în urmă
Parohia Ortodoxă Dumbrăvița organizează, pe perioada verii, mai multe activități dedicate copiilor și tinerilor - 14 ore în urmă
Reușită: Eduard Novak, Ministrul Sportului, medaliat cu argint la Jocurile Paralimpice din Tokyo!
Ciclistul român Eduard Novak, actualul ministru al Tineretului şi Sportului, a cucerit medalia de argint în proba de urmărire individuală pe 4.000 m (categoria C4), vineri, pe Velodromul Izu, la Jocurile Paralimpice de la Tokyo, notează agerpres.ro.
Novak a fost învins în finala pentru medalia de aur de slovacul Jozef Metelka, în ciuda unui start mai bun. Metelka a fost mai bun şi în calificările de vineri, fiind înregistrat cu timpul de 4 min 22 sec 772/1000, nou record mondial, în timp ce Novak a sosit al doilea, în 4 min 31 sec 212/1000.
Novak a adus astfel prima medalie a delegaţiei României la Jocurile Paralimpice de la Tokyo şi a patra din palmaresul său. Eduard Novak (44 ani) mai are un aur în 2012, la Londra (ciclism – urmărire individuală, categoria C4), un argint în 2008 la Beijing (ciclism – contratimp, cat. LC2) şi un alt argint la Londra în 2012 (ciclism – contratimp, cat. C4)
Bilanţul României în istoria Jocurilor Paralimpice este completat de medalia de bronz câştigată de Alex Bologa, în 2016, la Rio (judo – cat. 60 kg). Novak, după ce a fost primul ministru care participă la Jocurile Olimpice sau Paralimpice, devine şi primul ministru în funcţie medaliat în istoria Jocurilor. Tot vineri, la ciclism pe velodrom, Eduard Mihăiţă Moescu s-a clasat pe locul 17 în proba de contratimp pe 1.000 m, cat. C1, din 22 de participanţi, conform sursei citate.
DirectMM.ro















