Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Rohia va fi dusă pentru prima dată la Cluj-Napoca - 9 ore în urmă
Inspectorii sociali din Maramureș, recunoscuți la nivel național pentru activitate - 10 ore în urmă
Popoaia rămâne „zimbru” - 10 ore în urmă
Două echipe din Maramureș, între primele opt din țară la handbal juniori 4 - 10 ore în urmă
Joao Ferreira Florencio – out de la CS Minaur. Cine va conduce echipa de pe banca tehnică în ultimul meci de campionat - 11 ore în urmă
Întâlnire emoționantă la 50 de ani de la absolvirea Colegiului Național „Gheorghe Șincai” Baia Mare - 11 ore în urmă
Zile cu trageri în Poligonul Vad - 12 ore în urmă
Zilele Filosofiei în Maramureș: evenimentul de deschidere a reunit studenți, elevi, cadre didactice și autorități locale, la Facultatea de Litere din Baia Mare - 13 ore în urmă
Excursie în Munții Maramureșului pentru tinerii din sistemul de protecție - 14 ore în urmă
Piața Universității din Baia Mare va avea prima fântână de ceață din oraș - 15 ore în urmă
„Povești din Satul de pe deal – Atelierul digital de lectură”: Puteți asculta basme populare, legende locale sau întâmplări reale petrecute odinioară
Muzeul Județean de Etnografie și Artă Populară Maramureș desfășoară proiectul cultural ”Povești din Satul de pe deal – Atelierul digital de lectură”.
Mai exact, muzeografii citesc basme populare, legende locale sau povestesc întâmplări reale petrecute odinioară, toate acestea fiind culese din lumea satului maramureșean.
În spațiul magic și parcă anume creat de căsuțele din Satul de pe deal sau de sălile de expoziții din Muzeul Județean de Etnografie și Artă Populară Maramureș, povestitorii vă așteaptă în fiecare duminică la ceas de seară pe pagina de facebook a instituției, la adresa: https://www.facebook.com/MJEAPMM.















