Rugby. Victorie, CSM Știința Baia Mare! Zimbrii reușesc cel de-al patrulea event din istorie

După ce în urmă cu două luni și jumătate (pe data de 12 septembrie 2020), istoria rugby-ului românesc consemna o primă finală jucată fără spectatori, ultimul act al Superligii fiind adjudecat de C.S.M.Știința Baia Mare 23-17 (10-10) cu Sport Club Municipal Timișoara, de data aceasta în Finala Cupei României, adversarul zimbrilor a fost deținătoarea trofeului C.S.A.Steaua București.

Formație ce a ajuns până în ultimul act al competiției grație celor patru victorii obținute în faza grupelor; (66-20 și 36-3) cu A.C.S.Tomitanii Constanța respectiv (50-10 și 38-14) cu C.S.Dinamo București.

Dacă în urmă cu nouă ani într-o semifinală C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.M.București 39-3 jucată pe 1 octombrie 2011, oficialii campioanei României inaugurau noua tribună a Arenei Lascăr Ghineț (actualmente Arena Zimbrilor), de data aceasta băieții noștri au revenit pe stadionul Olimpia, unul cu tradiție în sportul românesc. Pe un nou stadion cu o capacitate de 8.500 de locuri cu un gazon impecabil dar și cu o temperatură în termometre de minus un grad și o umiditate de 92 %, duelul celor mai în formă echipe ale momentului a stat sub semnul echilibrului, fiind tranșat în cele din urmă de echipa care a gafat cel mai puțin.

Startul de partidă aparține băimărenilor care reușesc deschiderea scorului încă din minutul 7 grație loviturii de penalitate semnată de uvertura fijiană Taniela Maravunawasawasa. Militarii reușesc să estompe entuziasmul ofensiv al adversarilor, punctând prin uvertura de doar 23 ani Tudor Boldor (autor a două lovituri de pedeapsă, minutele 12 și 16). Dorind să confirme faptul că forța de atac poate face de fiecare dată diferența pe tabela de marcaj, zimbri reușesc într-un interval de doar 10 minute nu mai puțin de trei eseuri, prin centrul neo-zeelandez Jason Fareti Tomane (minutul 25), Taniela Maravunawasawasa (minutul 32), în speță mijlocașul la grămadă de origine namibiană Helarius Axas Kisting (minutul 35). Toate cele trei încercări fiind transformate de Taniela Maravunawasawasa. La finalul primului mitan campioana României intră la cabine cu un avantaj de 15 puncte, scorul consemnat fiind de 24-9.

În startul reprizei secunde steliștii beneficiază pentru o perioadă de 10 minute de avantajul omului în plus, după eliminarea temporară a lui Jason Tomane, însă și așa, băimărenii reușesc să gestioneze jocul, reușind pe de o parte restabilirea echilibrului numeric consemnat odată cu eliminarea lui Cristi Pană din minutul 52, coroborat cu alte trei puncte puse pe tabelă de Taniela Maravunawasawasa, scor 27-9. Răbufnirea de orgoliu a militarilor se concretizează la jumătatea actului secund, cu un prim eseu semnat de închizătorul fijian Eseria Baivi Vueti. Replica băimărenilor nu se lasă prea mult așteptată, Paul Popoaia (cel mai tânăr jucător al acestei finale), fiind artizanul eseului consemnat în minutul 65. Cu primele trei puncte reușite în această finală uvertura Dorin Gigi Manole, mărește cu nouă minute înainte de final ecartul zimbrilor la 21 de puncte. Până la finalul timpului regulamentar de joc mai consemnăm doar cqartonașul roșu văzut în minutul 73 de sud-africanul Dumani Siphosethu Mtya, eliminare care nu a umbrit cu nimic, acest notabil succes obținut de C.S.M.Știința Baia Mare.

La exact trei decenii de la câștigarea de către o echipă provincială a eventului campionat-cupă, elevii lui Eugen Apjok – Paul Rusu reușesc să revină obținând cea de-a șasea Cupă din istoria clubului, ajungând astfel la borna patru în ceea ce privește eventul campionat-cupă, după edițiile; 1989-1990, 2010 și 2011.

C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.A.Steaua București 35-19 (24-9)
Finala Cupei României ediția 74 (2020)
Sâmbătă 28 noiembrie 2020 ora 12.00
Stadionul Olimpia București
Transmis de T.V.R.1
Arbitrii: Alexandru Ionescu (București), Radu Petrescu (București), Cristian Șerban (București)
Arbitrul nr 4: Cristian Teodor Rotaru (București)
Arbitru video: Robert Diaconescu (Năvodari)
Observator: Constantin Bonea (București)

Marcatori: Jason Fareti Tomane (1 eseu), Taniela Maravunawasawasa (1 eseu, 3 transformări, 2 lovituri de penalitate), Helarius Kisting (1 eseu), Paul Popoaia (1 eseu), Dorin Gigi Manole (1 lovitură de pedeapsă) / Tudor Boldor (1 eseu, 3 lovituri de pedeapsă), Eseria Baivi Vueti (1 eseu)
Cartonașe galbene: Jason Fareti Tomane (46), Jacob Nicollas Oliver Immelman (70) / Vlad Cornel Bădălicescu (70)
Cartonaș roșu: Dumani Siphosethu Mtya (73)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Paul Popoaia, 14.Ionuț Botezatu, 13.Jason Fareti Tomane, 12.Sione Fakaosilea, 11.Sikuea Taliauli, 10.Ratu Taniela Rawaqua Maravunawasawasa, 9.Helarius Axasman Kisting, 1.Constantin Pristaviță, 2.Ovidiu Cojocaru, 3.Revazi Dugladze, 4.Florian Roșu, 5.Marius Dănilă-cpt, 6.Dumani Siphosethu Mtya, 7.Jacob Nicollas Oliver Immelman, 8.Beka Bitsadze
Rezerve: 16.Iulian Harțig, 17.Mihai Dico, 18.Domițian Mureșan, 19.Silviu Grădinaru, 20.Alexandru Alexe, 21.Alexandru Țiglă, 22.Dorin Gigi Manole, 23.Adrian Marian Apostol
Antrenori: Eugen Apjok, Paul Rusu

C.S.A.Steaua București: 15.Sioeli Lama, 14.Alexandru Porojan, 13.Claudiu Florin Ioniță, 12.Tangimana Fonovai, 11.Florin Vlăduț Popa, 10.Tudor Andrei Boldor Boghiță, 9.Julien Paul Marius Bartoli, 1.Alexandru Savin, 2.Florin Bârdașu, 3.Nika Pataraia, 26.Marcel Ionuț Rusu, 4.Matthew Devon Tweddle, 6.Cristian Damian Strătilă, 7.Kuselo Moyake, 8.Eseria Baivi Vueti
Rezerve: 16.Cristian Pană, 17.Nicolae Nere, 18.Vlad Cornel Bădălicescu, 19.Viorel Lucaci, 20.Tudor Gabriel Butnariu, 21.Florin Surugiu, 22.Daniel Plai, 23.Florin Vlaicu
Antrenori: Dănuț Dumbravă, Marcel Mihalache

Evoluția scorului:
Min 7 Taniela Maravunawasawasa – lovitură de pedeapsă de la circa 22 de metri ușor lateral stânga (3-0)
Min 12 Tudor Boldor -lovitură de pedeapsă 45 de metri zonă centrală (3-3)
Min 16 Tudor Boldor – lovitură de pedeapsă 44 de metri lateral dreapta (3-6)
Min 23 Tudor Boldor – lovitură de pedeapsă din 16 metri ușor lateral stânga (3-9)
Min 25 Jason Fareti Tomane – eseu reușit în axul central (8-9)
Min 26 Taniela Maravunawasawasa – transformare eseu (10-9)
Min 32 Taniela Mareavunawasawasa – eseu izbutit pe zonă centrală (15-9)
Min 33 Taniela Maravunawasawasa – lovitură de pedeapsă (17-9)
Min 35 Helarius Kisting – eseu reușit pe centru (22-9)
Min 35 Taniela Maravunawasawasa – transformare esei (24-9)
Min 46 Jason Tomane – vede cartonașul galben pentru un placaj întârziat
Min 52 Cristian Pană – este avertizat cu cartonașul galben
Min 53 Taniela Maravunawasawasa – lovitură de pedeapsă 24 metri lateral dreapta (27-9)
Min 61 Eseria Vueti – eseu reușit pe flancul drept (24-14)
Min 62 Tudor Boldor – transformare eseu ratată
Min 65 Paul Popoaia -eseu izbutit pe partea stângă (32.14)
Min 66 Dorin Gigi Manole – tranasformare eseu ratată
Min 70 Jacob Nicollas Oliver Immelman – primește cartonașul galben
Min 70 Vlad Cornel Bădălicescu – vede cartonașul galben
Min 71 Dorin Gigi Manole – lovitură de pedeapsă de la circa 30 de metri din axul central (35-14)
Min 73 Dumani Siphosethu Mtya – primește cartonașul roșu pentru o infracțiune la Tangimana Fonovai
Min 80 Tudor Boldor – eseu reușit în axul central (35-19)