Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 1 oră în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 2 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 2 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 2 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 4 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 5 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 6 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 6 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 6 ore în urmă
Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 6 ore în urmă
Două incendii în ultimele 24 de ore; Proprietara unuia dintre imobile, în vârstă de 91 de ani, a suferit un atac de panică
În intervalul 23 – 26 noiembrie, personalul subunităților ISU Maramureș a desfășurat 17 activități de informare preventivă a cetățenilor, cu privire la măsurile ce trebuie respectate pentru prevenirea răspândirii virusului COVID-19. Acestea au fost desfășurate în 14 localități din județ.
În timpul acestor misiuni au fost transmise, din nou, măsurile de prevenție instituite de către autorități:
– purtarea măștii astfel încât nasul și gura să fie acoperite;
– igienizarea frecventă a mâinilor după contactul cu mediul extern și evitarea ducerii mâinilor la nas, gură și ochi fără spălare/dezinfectare în prealabil;
– evitarea locurilor aglomerate și păstrarea distanței de minim 1,5 metri față de persoanele din jur.
De asemena, în ultimele 24 de ore, pompierii militari maramureșeni au intervenit pentru lichidarea a două incendii. Primul, în localitatea Ieud, unde Garda de Intervenție Bogdan Vodă a lichidat incendiul izbucnit în dormitorul unei locuințe. Focul a distrus circa 4 metri pătrați de perete portant din lemn.
Al doilea incendiu lichidat de către pompieri a fost cel din localitatea Buzești. Militarii Gărzii de Intervenție Fărcașa, alături de militarii băimăreni și pompierii voluntari din Fărcașa, au lichidat un incendiu izbucnit la o anexă gospodărească. În urma incendiului a ars circa 50 % din anexă, dar și circa 60 metri pătrați de izolație din polistiren și aproximativ 20 metri pătrați de ștablon. Proprietara imobilului, în vârstă de 91 de ani, a suferit un atac de panică și a fost transportată la spital de către echipajul S.M.U.R.D. Fărcașa. Cel mai probabil, incendiul a pornit din cauza unui cablu electric defect.















