Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 3 ore în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 5 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 10 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 10 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 10 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 10 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 12 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 13 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 14 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 14 ore în urmă
Angajații Spitalului din Cavnic au protestat în fața instituției, nemulțumiți de inechitățile salariale
Aproximativ 20 de angajați ai Spitalului de Psihiatrie din Cavnic au întrerupt, vineri dimineață, activitatea timp de zece minute, protestând în fața instituției medicale. Oamenii au cerut eliminarea inechităților salariale și au cerut să primească norma de hrană și voucherele de vacanță.
„Avem mai multe nemulțumiri. Nu am primit norma de hrană în ultimii șase luni, cât despre voucherele de vacanță, acestea nu le-am primit nici în 2018, nici în 2019. Există și o acțiune în instanță și o decizie definitivă în acest sens. În plus, avem un deficit de personal. Avem 27 de paturi la Psihiatrie bărbați, 28 la Psihiatrie femei, zece la Interne, respectiv șase la Paliative. În total, avem 80 de angajați. Când sunt urgențe, asistenta coboară de pe secție, iar aceasta rămâne goală. În plus, o altă problemă pe care o avem este generată de Legea 157/2017, republicată ulterior, a salarizării personalului medical. Avem inechități foarte mari. Spre exemplu, un asistent farmacist are un salariu mai mare decât farmacista, în timp ce psihologul are salariul jumătate din salariului asistentei-șefe. Am comunicat toate nemulțumirile noastre conducerii Ministerului Sănătății. Am fost împreună cu domnul Mircea Ciocan la consilierul de stat Nelu Tătaru” – a declarat, pentru DirectMM.ro, Vasilica Dumitraș, secretarul Sanitas Maramureș în cadrul Spitalului de Psihiatrie Cavnic.
Primarul Vladimir Petruț a fost și el prezent la spital. „Am mers și eu la protest. Cauza pentru care există nemulțumiri este legată de faptul că CAS nu le asigură fondurile necesare în baza contractului pe care le au. Noi, ca primărie, avem obligativitatea de a suporta cheltuielile legate de utilități, necesare pentru dezvoltarea unității. Protestul a fost unul scurt, a durat numai câteva minute” – a declarat, pentru DirectMM.ro, Vladimir Petruț.
C.Ț.















