Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 3 ore în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 5 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 9 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 10 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 10 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 10 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 12 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 13 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 14 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 14 ore în urmă
Casa Memorială George Pop de Băsești va fi redată circuitului turistic în această primăvară
Vești bune din comuna Băsești. Casa Memorială a făuritorului Marii Uniri – George Pop de Băsești – va fi redată circuitului turistic cât de curând. Primarul Ioan Călăuz a inițiat demersuri pentru reabilitarea obiectivului în urmă cu mulți ani, însă finanțarea a venit târziu, astfel că imobilul încărcat de istorie a ratat Centenarul. Banii au venit, însă, în cele din urmă, iar, la fel, lucrările s-au executat. A fost eliminată igrasia, s-a făcut și un dren în jurul clădirii, ar mai fi de realizat și amenajarea unor alei.
„Lucrările sunt pe final, mai sunt câteva retușuri și finisaje. Pot să spun că s-a făcut cam 95% până în prezent. Estimez că în aproximativ o lună, lucrările vor fi gata. Valoarea totală a proiectului a fost de aproximativ 2,6 milioane de lei, bani veniți de la guvern. Sperăm să putem reintroduce cât de curând casa memorială în circuitul turistic și să putem organiza activități culturale aici” – a declarat, pentru DirectMM.ro, Ioan Călăuz, primarul comunei Băsești.
Ar mai trebui spus faptul că administrația locală are și un proiect pe GAL, conexat cumva de Casa Memorială George Pop de Băsești. Autoritățile vor amenaja o parcare imensă în fața mănăstirii de pe deal, unde se află istoricul Tei al Unirii, cunoscut pentru faptul că aici s-au luat deciziile importante în 1918.
C.Ț.















