Alexandru Mătieș, tânărul din Maramureș care aduce gustul Italiei în pastele românești - 1 oră în urmă
Înfrângere pentru CSM Sighet în primul amical al anului - 1 oră în urmă
UBB – pe locul 1 în țară și pe 13 în Europa de Est, conform QS Ranking 2026 - 3 ore în urmă
Traian Băsescu a câștigat în instanță banii pierduți după scandalul „Petrov” - 4 ore în urmă
Clubul de carte pentru adulți revine cu o nouă ediție, dedicată romanului „Cerul de sub noi”, la Cărturești Baia Mare - 4 ore în urmă
Mănăstirea Moisei se pregătește de hramul de iarnă - 4 ore în urmă
Hidroelectrica s-a asociat cu gigantul francez EDF pentru realizarea hidrocentralei Tarnița - 5 ore în urmă
Victimele Holocaustului au fost comemorate de către elevii Colegiului Național „Dragoș Vodă” Sighetu Marmației - 5 ore în urmă
Trimis în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă după ce și-a bătut soția - 5 ore în urmă
Consultațiile medicale online vor fi reglementate oficial în România - 5 ore în urmă
36 de clasări pe podium pentru sportivii de la CS Știința Electro Sistem în două competiții (GALERIE FOTO)
În perioada 15-16 februarie, la Întorsura Buzăului s-au desfășurat două importante competiții de orientare-schi din calendarul intern al Federației Române de Orientare, respectiv Campionatele Naționale în probele de medie și lungă distanță și Cupa României. Întrecerile s-au desfășurat sub egida FRO în parteneriat cu CS Babarunca Săcele, organizatori care, după câteva săptămâni de amânări din cauza lipsei zăpezii, au reușit cu mari eforturi să organizeze pana la urmă aceste concursuri.
CS Știința Electro Sistem Baia Mare a resimțit din plin această lipsă de zăpadă și a fost nevoită de multe ori sa își adapteze pregătirile pentru aceste importante competiții efectuând antrenamente alternative. În aceste condiții rezultatele obținute de sportivii băimăreni antrenați de Istvan Sebestyen și Lucia Pop sunt excelente: ei au reușit sa obțină 36 de podiumuri, dominând astfel competiția și reușind să își mențină titulatura de cel mai puternic club sportiv la orientarea de iarnă. În plus, în unele categorii de participare podiumul de premiere a fost ocupat în întregime de sportivii de la CS Știința Electro Sistem. Iată și rezultatele:
CN de lungă distanță:
- Locuri I: Tania Sabou la F14, Alexandra Roman la F17, Lucia Pop la F45, Cătălin Vădean la M17
- Locuri II: Carla Sebestyen la F12, Alexandro Kotai la M14, Marius Cătană la M17, Istvan Sebestyen la M21
- Locuri III: Alexandra Creciun la F17, Cristian Manu la M12
CN de medie distanță:
- Locuri I: Tania Sabou la F14, Alexandra Roman la F17, Lucia Pop la F45, Alexandro Kotai la M14, Cătălin Vădean la M17
- Locuri II: Carla Sebestyen la F12, David Hreniuc la M17, Istvan Sebestyen la M21
- Locuri III: Antonia Man la F14, Andreea Manu la F17, Cristian Manu la M12, Laurențiu Biro la M14, Marius Cătană la M17.
Cupa României:
- Locuri I: Carla Sebestyen la F12, Tania Sabou la F14, Alexandra Roman la F17, Lucia Pop la F45, Alexandro Kotai la M14, Cătălin Vădean la M17, IstvanSebestyen la M21
- Locuri II: Marius Cătană la M17
- Locuri III: Antonia Man la F14, Alexandra Creciun la F17, Cristian Manu la M12, Laurențiu Biro la M14, David Hreniuc la M17.
Următoarele competiții la care vor participa sportivii băimăreni vor fi Campionatele Naționale în probele de sprint, ștafetă și ștafetă mixtă. Locația și data vor fi stabilite cât de curând de catre Federatia Romana de Orientare, în funcție de starea zăpezii.























