Primii pași spre independență: Lecție interactivă de educație financiară pentru beneficiarii Casei de Tip Familial Bradului din Sighetu Marmației - 26 minute în urmă
La Băiuț va avea loc prima ediție a „Crosului de la capătul lumii” - 40 minute în urmă
Comemorare la Preluca Veche: troiță ridicată în memoria preotului Sandu Mihai Tămaș, la un an de la trecerea sa la Domnul - 2 ore în urmă
Lacul Țuli a găzduit cea de-a IV-a ediție „O Zi pe Lac” - 2 ore în urmă
Lucrările pe DJ 186 Bârsana – Vadu Izei avansează - 2 ore în urmă
Incendiu într-un apartament de pe bulevardul Decebal din Baia Mare. 33 de locatari au fost evacuați - 2 ore în urmă
Elevii Colegiului „Dragoș Vodă” Sighetu Marmației au obținut Mențiune la Festivalul Internațional de Book-Trailere BOOVIE 2026 - 2 ore în urmă
SVSU Recea, medalie de bronz pentru România la Campionatul Mondial al pompierilor voluntari - 2 ore în urmă
Școala Populară de Artă Baia Mare deschide înscrierile pentru anul școlar 2026–2027 - 3 ore în urmă
27 iulie 1983, s-a născut Smiley, unul dintre cei mai cunoscuți artiști români - 4 ore în urmă
Țigări mai scumpe de la 1 ianuarie 2020
Guvernul României a aprobat noul nivel al accizei totale pentru o mie de ţigarete, astfel că, de la 1 ianuarie, preţul unui pachet va creşte cu 40 de bani. În urma acestei majorări, valoarea accizei, adică banii colectaţi direct la bugetul de stat, va reprezenta jumătate din preţul unui pachet de țigări.
Astfel, o persoană care fumează un pachet de ţigări pe zi, va plăti cu 12 lei/lună, respectiv de 144 lei/an. Fără accize și TVA un pachet de ţigări ar costa la noi doar 7 lei.
O Directivă a Comisiei Europene impune ţărilor membre să ajungă la un nivel similar al preţurilor la ţigări în întreaga Uniune Europeană. Din acest motiv, acciza la țigarete a crescut în România în mod constant, începând din 2016.














