Moment cultural special la Tăuții-Măgherăuș: Rodica Balea, omagiată pentru contribuția sa artistică - 1 oră în urmă
Întâlnire inspirațională la Baia Mare cu artistul Damian Drăghici - 2 ore în urmă
Muzeul de Artă din Baia Mare a găzduit o întâlnire a membrilor Uniunii Scriitorilor - 2 ore în urmă
Unde liturghisesc ierarhii în această duminică - 7 ore în urmă
Gravimetrul – proză de Marian Ilea (XVIII) - 7 ore în urmă
Târgul de Sânziene revine la Târgu Lăpuș: meșteri populari și tradiții autentice, pe 25 iunie - 7 ore în urmă
Bazinul descoperit de la Complexul Sportiv Național „Lascăr Pană” își redeschide porțile pentru sezonul de vară - 7 ore în urmă
PS Părinte Iustin a vizitat Mănăstirea Rohia și șantierul noului Altar de vară - 7 ore în urmă
20 iunie 1997, a fost inaugurat Memorialului Victimelor Comunismului și al Rezistenței de la Sighetul Marmației - 8 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, sâmbătă 20 iunie 2026 - 9 ore în urmă
Lume multă la graniță – peste 1,5 milioane de oameni au tranzitat frontiera în minivacanța de Crăciun
În perioada 21-28 decembrie, frontiera română a fost tranzitată de 1.551.000 de persoane, din care 896.000 pe sensul de intrare în ţară şi 655.000 pe sensul de ieşire din ţară, şi de aproximativ 357.000 de mijloace de transport.
Ca în fiecare an, cele mai mari valori de trafic, au fost înregistrate la frontiera de vest, pe sensul de intrare în România. Dintre punctele de frontieră, cel mai tranzitat a fost PTF Nădlac II, cu aproximativ 237.000 de persoane, respectiv PTF Aeroport Henri Coandă, cu un trafic de aproximativ 261.000 de persoane.
Deoarece urmează minivacanţa de Anul Nou, în continuare vor fi menținute măsurile dispuse pentru fluidizarea traficului prin punctele de trecere a frontierei, sens în care peste 4.000 de poliţişti de frontieră vor desfăşura, zilnic, activităţi de supraveghere şi control la frontiera de stat.
Polițiștii de frontieră vin și cu câteva recomandări:
- Pregătirea din timp a documentelor de călătorie pentru efectuarea formalităţilor de frontieră cu celeritate, precum şi verificarea şi pregătirea documentelor necesare minorilor la ieşirea din ţară, în vederea scurtării timpului de control.
- Consultarea aplicaţiei Trafic on-line, disponibilă pe pagina de internet a instituţiei www.politiadefrontiera.ro, care prezintă o medie a timpului de aşteptare în punctele rutiere de trecere a frontierei pentru anumite intervale de timp.
- Având în vedere faptul că, în perioada vacanţei de iarnă, mulţi copii călătoresc în afara graniţelor ţării, precum şi faptul că se întâlnesc situaţii în care minorilor li se întrerupe călătoria ca urmare a neîndeplinirii condiţiilor legale, părinții sunt sfătuiți ca înainte de plecare să consulte condiţiile privind călătoria cetăţenilor români minori în străinătate. Acestea se regăsesc pe site-ul instituţiei.















