Primii pași spre independență: Lecție interactivă de educație financiară pentru beneficiarii Casei de Tip Familial Bradului din Sighetu Marmației - 24 minute în urmă
La Băiuț va avea loc prima ediție a „Crosului de la capătul lumii” - 39 minute în urmă
Comemorare la Preluca Veche: troiță ridicată în memoria preotului Sandu Mihai Tămaș, la un an de la trecerea sa la Domnul - 2 ore în urmă
Lacul Țuli a găzduit cea de-a IV-a ediție „O Zi pe Lac” - 2 ore în urmă
Lucrările pe DJ 186 Bârsana – Vadu Izei avansează - 2 ore în urmă
Incendiu într-un apartament de pe bulevardul Decebal din Baia Mare. 33 de locatari au fost evacuați - 2 ore în urmă
Elevii Colegiului „Dragoș Vodă” Sighetu Marmației au obținut Mențiune la Festivalul Internațional de Book-Trailere BOOVIE 2026 - 2 ore în urmă
SVSU Recea, medalie de bronz pentru România la Campionatul Mondial al pompierilor voluntari - 2 ore în urmă
Școala Populară de Artă Baia Mare deschide înscrierile pentru anul școlar 2026–2027 - 3 ore în urmă
27 iulie 1983, s-a născut Smiley, unul dintre cei mai cunoscuți artiști români - 4 ore în urmă
Redeschiderea unor perimetre miniere, adusă în discuție de colaborarea Maramureș-China
Vineri, 25 octombrie, de la ora 15.00, în sala ”Bogdan Vodă” a Consiliului Județean Maramureș (din incinta Palatului Administrativ din Baia Mare) va avea loc întâlnirea filialei Maramureș a Camerei de Comerț și Industrie România-China (CCIRC) cu reprezentanții mediului de afaceri din județul Maramureș . Evenimentul e onorat de Excelența Sa Ambasadorul R.P. Chineze în România, doamna Jiang YU, care va sta trei zile în Maramureş și va vizita o serie de obiective cultural-turistice şi va avea discuţii cu oameni de afaceri şi reprezentanţii administraţiei locale.
Interesul reprezentanţilor mediului de afaceri din judeţ pentru dezvoltarea unor relaţii economice şi parteneriate în China a crescut după succesul deschiderii primei fabrici din Baia Mare ce asamblează camioane de provenienţă chineză, care deja a scos pe piaţă peste 20 de autobasculante de mare tonaj. Și companii din China sunt interesate să dezvolte afaceri cu parteneri din România – a precizat Florin Bancoş, preşedintele filialei Maramureş CCIRC.
”Odată cu creşterea capacităţilor de producţie-fabricare de autobasculante de mare tonaj, dar şi alt tip de echipamente conexe, există şanse reale să contribuim la redeschiderea unor perimetre miniere din judeţ, acum închise. Avem resurse şi capacităţi logistice, dar şi industriale în a demara şi susţine asemenea capacităţi” – a spus Mircea Cirţ, proprietarul ATP Exodus – ATP Trucks, firma care a lansat prima basculantă de fabricaţie românească (vezi foto), construită în parteneriat cu Weichai, o mare companie din China.














