Share
Nuno Farelo, antrenor CS Minaur: ”Vrem să ne batem pentru locurile fruntașe în campionat”

Nuno Farelo, antrenor CS Minaur: ”Vrem să ne batem pentru locurile fruntașe în campionat”

Lotul de handbal masculin al CS Minaur s-a reunit ieri în Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare, reluându-și pregătirile. CS Minaur va juca în patru competiții în sezonul 2025-2026: Liga Zimbrilor (prima etapă pe 7 septembrie, în deplasare, la Suceava), Supercupa României (Bistrița, 21-22 august), EHF European League (primul tur, cu islandezii de la Stjarnan, 30 august acasă și 7 septembrie în deplasare) și Cupa României, menționează site-ul clubului.

La antrenamentul condus de antrenorul portughez Nuno Farelo și de secundul Mihai Bușecan au participat toți cei 22 de jucători. În tribune au fost și câțiva fani, antrenamentul fiind deschis publicului.

Lotul CS Minaur pentru sezonul 2025-2026:

  • Portari: Anton Terekhov (Ucraina), Darius Makaria, Cristian Sîncu
  • Extreme stânga: Milan Kotrc (Cehia), Lucas Sabou, Dragoș China
  • Interi stânga: Tudor Botea, Gabriel Cumpănici, Ovidiu Ardelean
  • Centri: Stefan Vujic (Serbia), Erik Leonard Pop, Mario Racolța
  • Inter dreapta: Anderson Mollino da Silva (Brazilia)
  • Extreme dreapta: Alexandru Măgurean, David Pavlov, Artem Kozakevych, David Moldovan, Vlad Pop
  • Pivoți: Viorel Fotache, Robert Nagy, Mohamed Zein (Egipt), Sebastian Barbul

“Mă simt foarte bine în Baia Mare. Nu sunt pentru prima oară în România, am mai fost cu ceva ani în urmă la CSM București, dar, este adevărat, acum sunt pentru prima oară în postura de antrenor principal. Când am primit telefon de la club am fost fericit, pentru că Minaur este un club foarte mare, care are o istorie bogată. (…) Vrem să ne batem pentru locurile fruntașe în campionat, dar momentan ne concentrăm pe munca noastră din pregătire”, a declarat antrenorul Nuno Farelo, citat de site-ul CS Minaur.

“Este o mândrie pentru mine să mă aflu la Minaur… după atâta timp voi juca în sfârșit pentru echipa orașului de unde sunt. Sper să avem rezultate pozitive, să fie o reușită pentru noi. Sper că tot ce am acumulat în anii mei de handbal să pot arăta pe teren și suporterii să fie mândri de mine”, a spus, la rândul său, Darius Makaria.

Minaur se va pregăti pe plan local, încercându-se o acomodare cât mai rapidă cu noua conducere tehnică și cu numeroșii jucători noi aflați în lot. Din cei 22 de jucători 13 au fost crescuți la echipe din Baia Mare.

Sursa foto: CS Minaur

Citește și

Adversar din Islanda pentru CS Minaur în turul preliminar al EHF European League


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.





Lasă un comentariu