„Dragobete în cântec și tradiții” – spectacol dedicat iubirii și obiceiurilor străvechi, la Teatrul de Păpuși din Baia Mare - 48 minute în urmă
Bilanț pozitiv pentru Maramureș după participarea la ediția de primăvară a Târgulului de Turism al României 2026 - 1 oră în urmă
„Dar de suflet pentru mama”: În Târgu Lăpuș se organizează un concurs de creație cu prilejul zilei de 8 Martie - 1 oră în urmă
Înfrângere pentru CS Minaur, dar calificarea în sferturi se joacă - 2 ore în urmă
Slujire arhierească la Catedrala Istorică Baia Mare - 2 ore în urmă
Au căzut pietre de pe versant aseară pe DN 18 - 3 ore în urmă
Comunitatea „Muntele Sionului” din Baia Mare a împlinit 30 de ani de existență - 4 ore în urmă
Suedia importă gunoi, România îl aruncă: lecții pentru orașele noastre - 4 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, 16 februarie 2026 - 4 ore în urmă
16 februarie 1950, s-a născut artistul plastic maramureșean Mircea Bochiș - 4 ore în urmă
Naționala României, la primul meci din istorie împotriva Canadei
Naționala de fotbal a României întâlnește astăzi, de la ora 21, Canada, într-un meci amical. Jocul se va disputa pe Arena Națională.
Canada este una dintre gazdele Cupei Mondiale de anul viitor, alături de SUA și Mexic. Este primul meci din istorie al naționalei României împotriva Canadei, care a venit la București cu un lot din care nu lipsesc vedetele David (Juventus), Eustaqio (Porto) sau Buchanan (Villarreal), notează site-ul FRF.
Pentru ”tricolori”, meciul de astăzi este un test înaintea partidei cu Cipru, din 9 septembrie, din preliminariile CM 2026. ”Pentru a avea șanse la primul loc și la calificarea directă la turneul final, jucătorii pregătiți de Mircea Lucescu au nevoie de un parcurs fără greșeală în ultimele 4 meciuri oficiale ale anului”, arată sursa citată. După patru meciuri jucate în preliminarii, România a adunat 6 puncte și e pe locul 3, în urma Bosniei și Austriei.
Sursa foto: FRF















