Juniorii 3 ai Academiei Minaur Baia Mare, locul 2 la turneul de la Suceava

Academia de Handbal Minaur, lidera seriei J, a participat la finalul acestei săptămâni la un puternic turneu de juniori 3, desfășurat la Suceava.

La acest turneu, pe lângă echipa băimăreană, au fost prezente echipele HC Buzău (locul I în Seria D), CSU Suceava (locul I în Seria A) și LPS Suceava (locul II în Seria A).Echipa băimăreană s-a clasat pe locul secund, după ce a pierdut cu HC Buzău (32-35) și a învins CSU Suceava (32-31) și LPS Suceava (44-25).

Clasament: 1. HC Buzău, 2. AH Minaur, 3. CSU Suceava, 4. LPS Suceava.”A fost un turneu foarte util, deoarece am reușit să ne verificăm potențialul în fața unor adversari tari, care practică un handbal în viteză. Chiar dacă au mai comis și greșeli, sunt mulțumit de evoluția băieților”, a declarat antrenorul Iuliu Varady.

Cu ocazia acestui turneu, băieții Academiei nu au ratat ocazia de a vizita Cetatea de Scaun a Sucevei, mai arată oficialii clubului.