Handbal masculin, Liga Zimbrilor. CS Minaur Baia Mare face egal cu CSM Bacău și ocupă locul 4 în clasament după etapa a 20-a

Vineri după-amiază, în Sepsi Arena din Sf. Gheorghe s-a disputat partida dintre CSM Bacău și CS Minaur, restanță din cadrul etapei a 18-a din Liga Zimbrilor. Așa cum am anticipat, Bacăul a pus foarte multe probleme echipei noastre (cum ar fi fost dacă nu am fi avut atâtea indisponiblități – nu știm și nici nu vom afla), ba chiar era să plece acasă cu trei puncte. De altfel, locul Bacăului în clasament este unul destul de mincinos, pentru că moldovenii au pierdut cam multe meciuri la “masa verde”. Cert este că joi au învins Steaua, iar în ultima vreme, de când este la echipă Sandu Iacob, are rezultate foarte bune.

Minaur a făcut o primă repriză foarte bună în fața echipei din Bacău, într-un joc în care s-au pus multe energii în joc și, de asemenea, multă pasiune. S-a jucat destul de tare, cei doi arbitri acordând 14 minute de eliminare doar în primele 30 de minute.

Elevii pregătiți de Alexandru Sabou au tras tare în apărare și au reușit să încheie repriza fără a fi vreodată conduși. Am început mai bine, am condus la 1-2 goluri până la 5-5 (8), apoi iar până la 10-10 (23) și 11-11 (24). Ultimele șase minute ale primei părți au fost excelente, n-am primit nici un gol, iar cei doi cehi din echipă, Kotrc și Cip și-au trecut fiecare în cont câte o dublă: 11-15 (la pauză).

Partea a doua nu-și schimbă foarte mult din aspect. Se joacă în continuare tare, ex-băimăreanul Coric a primit roșu direct în min. 43. Minaur rămâne în avantaj de 3-4 goluri și speram să-l păstreze până la final. De la 15-19 însă (min. 41), Bacău nu mai primește gol mai bine de 10 minute, ba chiar înscrie de cinci ori la rând și face 20-19 (51). Finalul este incins, Bacău conduce un gol, Minaur egalează, Cip rateză singurul 7m de care am beneficiat în acest meci, dar Buzle egalează la 22. Crnoglavac face 23-22, dar Cristescu egalează, iar până la finalul meciului nu se mai înscrie niciun gol.

CSM Bacău – CS Minaur Baia Mare: 23-23 (11-15)
  • Sepsi Arena din Sf. Gheorghe
  • Arbitri: Bogdan Stark (București) – Romeo Ștefan (Ploiești). Observator: Marius Barcan (Craiova)
  • Aruncări de la 7m: 3-1 (transformate: 2-0; au ratat: G. Bujor / Cip). Minute de eliminare: 14-12 (Coric a fost descalificat în min. 43)
  • CSM Bacău: Rusu, Saldațenka, Freiwald – G. Bujor 8/9, Păunică 3/4 (unul din 7m), Crnoglavac 3/6, Rotaru 2/2 (unul din 7m), Huta 2/2, Sretenovic 2/4, M. Bujor 1/1, Tîrzioru 1/2, Coric 1/1, Capotă, Gal, Stănică. Antrenor: Sandu Iacob
  • CS Minaur: Ionuț Ciobanu, Răzvan Pop – Andrei Buzle 6/10, Tomas Cip 5/6, Albert Cristescu 3/3, Milan Kotrc 3/3, Călin Căbuț 3/4, Georgel Haiduc 1/1, Mihai Dobra 1/3, Ionuț Ramba 1/3, Tudor Buguleț, Robert Nagy, Sergiu Makaria, Daniel Mureșan, Mihai Bușecan, Daniel Bera. Antrenor: Alexandru Sabou

3. Potaissa Turda – 47p (574-475) – 19
  4. Minaur Baia Mare – 38p (447-399) – 19
  5. CSM București – 36p (509-464) – 18
  6. Poli Timișoara – 28p (366-371) – 19
  7. Steaua București – 27p (475-454) – 19
  8. CSM Focșani – 27p (385-394) – 19
  9. ACS HC Buzău – 26p (461-458) – 18
  10. CSM Vaslui – 22p (494-531) – 19
  11. CSM Bacău – 19p (358-417) – 18
  12. CSU Suceava – 17p (442-486) – 19