Fotbal, Liga 2. ACSF Comuna Recea a învins liderul seriei de play-out Metaglobus București cu 3-1 după ce a întors scorul

ACSF Comuna Recea a învins liderul seriei Grupei A de play-out al Ligii 2, Metaglobus București. Ca urmare, echipa din Capitală a coborât pe locul al doilea, în detrimentul Universității Cluj.

Recea a venit după înfrângerea suferită sâmbătă la Timișoara, 1-2 cu Ripensia, în timp ce Metaloglobus a evoluat tot în același interval de timp, pe teren propriu, cu Farul, pe care a învins-o cu 1-0.

FOTBAL COMUNA RECEA – METALOGLOBUS BUCUREŞTI 3-1
Stadion: Recea Central (Recea – Maramureş);
Arbitru: Vlad Baban (Iaşi); Asistenți: George Bogdan Dută și Damian Antal (ambii din Bacău); Rezervă: Sorin Vădana (Cluj-Napoca); Observatori: Iulian Spătaru (Timişoara) și Victor Radu (Bucureşti).

Fotbal Comuna Recea: 39.Răilean – 23.B. Mendoza, 5.Oiță, 4.Burdeț, 7.R. Ispas – 28.Bura (Jucan 46′), 6.Akhmatov, 14.Micaș (cpt.), 25.Fica (Szecui 89′) – 11.Mărieș (Brata 65′) – 9.M. Coman (Batin 90+1′)
Rezerve neutilizate: Bota – M. Urs, Potcoavă, Gal, Balha
Antrenor: Florin Fabian
Eliminat: Rassambek Akhmatov 86′ (roșu direct)

Metaloglobus București: Gavrilaș – Ciubotaru (Puțaru 89′), Caramalău, D. Lung (cpt.), Al. Coman – Sota Mino (Ciocâlteu 79′), L. Cazan – Aguinaldo (Botic 59′), Bolohan (Covalciuc 46′), Andr. Sava – Cl. Herea
Rezerve neutilizate: Nedelcovici – Ed. Vraciu, Andr. Florescu, Gavîrliță, R. Chiriac
Antrenor: Gabriel Manu

Redăm live score-ul punctat de liga2.prosport.ro!

♦Min 90+4 Final de partidă. Fotbal Comuna Recea întoarce scorul în repriza secundă și câștigă cu 3-1. Metaloglobus a avut 1-0 la pauză, iar în ultimele minute s-a arătat și un cartonaș roșu direct pentru gazde. După acest rezultat, Metaloglobus rămâne cu 33 de puncte și momentan se menține pe locul 1, în timp ce Recea acumulează 29 de puncte și rămâne pe locul 4. În etapa următoare, Recea joacă la Farul Constanța (17 aprilie, ora 11:00), iar Metaloglobus o întâlnește pe teren propriu pe CSM Slatina (17 aprilie, ora 11:00).
♦Min 90+1 ⇐⇒ Iese Marius Coman și intră Paul Batin
♦Min 90+1 Manuel Botic primește din stânga, de la Herea, trage de la 20 de metri, pe centru, iar Răilean prinde fără probleme
♦Min 89 ⇐⇒ La Recea, iese Alin Fica și intră Paul Szecui
♦Min 89 ⇐⇒ La Metaloglobus. Iese Iulian Ciubotaru și intră Ionuț Puțaru
♦Min 86 Oiță respinge cu capul în față, Akhmatov ratează preluarea, se repliază pentru a nu lăsa mingea să ajungă la Ciubotaru, intrat prin alunecare, există un contact între cei doi, iar arbitrul Vlad Baban șocează și acordă direct cartonaș roșu pentru Rassambek Akhmatov
♦Min 82 3-1 Contraatac al gazdelor, Burdeț primește în stânga și avansează până aproape în colțul terenului, de unde centrează din alergare, iar Marius Coman, nemarcat, reia slab din 9 metri ușor lateral dreapta, însă Gavrilaș e de cascadorii râsului. Scapă din mâini mingea facilă în bara din stânga sa și de acolo intră în plasă
♦Min 79 ⇐⇒ Iese Sota Mino și intră Alexandru Ciocâlteu
♦Min 79 2-1 Coman primește în dreapta, pătrunde și întoarce înapoi pentru Mendoza, care ratează preluare, fiind presat de Mino Sota, dar balonul se repliază și lasă mingea pentru Cătălin Jucan. Acesta, intrat la pauză, reia cu șiretul, cu lob, din prima, din 17 metri ușor lateral dreapta, peste poartar, la colțul lung, în plasă
♦Min 77 Akhmatov trage în zid dintr-o lovitură liberă din 27 de metri central, balonul e recuperat, ajunge în stânga careului, de unde se centrează în fața porții, iar Coman pică ușor în 4 metri și balonul se duce în partea opusă terenului. Arbitrul lasă jocul să continue
♦Min 73 Akhmatov centrează dintr-o lovitură liberă din dreapta, Fica reia din 13 metri central, cu latul, peste poartă, se agață apoi de piciorul unui coechipier, intrat prin alunecare, și cade. Arbitrul nu dă însă nimic, ci lasă aut de poartă
♦Min 71 Akhmatov trage din marginea careului, ușor lateral stânga, în plasa laterală, expterioară, a colțului scurt
♦Min 69 Fica avansează în flancul stâng, pătrunde în careu, trage la poartă, mingea e deviată, iar Gavrilaș reține
♦Min 65 ⇐⇒ La Recea, iese Alexandru Mărieș și intră Ciprian Brata
♦Min 64 1-1 Mărieș deschide în stânga pentru urcarea lui Ispas, acesta pasează în careu pentru Marius Coman, care preia, pivotează în colțul din 6 metri și trimite cu stângul în plasă, lăsându-l fără reacție pe Gavrilaș
♦Min 59 ⇐⇒ Iese Aguinaldo Mendes și intră Manuel Botic
♦Min 49 Centrare din stânga în fața careului mic, Coman se înalță frumos și reia cu capul din 7 metri, însă trimite milimetric pe lângă bara din stânga
♦Min 46 În chiar primele secunde ale reprizei a doua, Fica primește peste apărare și scapă singur cu portarului, însă preferă o preluare în dreapta în locul unui șut, o face mult prea larg, se duce în unghi și de acolo șutează în blocajul unui fundaș repliat
♦Min 46 S-a reluat meciul
♦Min 46 ⇐⇒ La pauză, la Metaloglobus, intră Vadim Covalciuc și iese Christo Bolohan, iar la Recea intră Cătălin Jucan și iese Adrian Bura
♦Min 45+1 Pauză. Metaloglobus conduce la Recea cu 1-0 încă din minutul 1, însă bucureștenii mai puteau înscrie de alte două ori pe parcursul reprizei
♦Min 44 Fica primește în careu, din stânga, de la Coman, se întoarce cu fața spre poartă, e talonat de doi adversari, pică, însă arbitrul nu dă penalty, ci lasă jocul să continue
♦Min 38 Coman execută o lovitură liberă din dreapta, Claudiu Herea reia cu capul din 7 metri ușor lateral stânga, iar Răilean boxează de sub transversală cu un braț peste, în corner. Herea centrează pe bara a doua din cornerul din dreapta, însă acolo nu e nimeni să reia în minge
♦Min 35 Recea s-a instalat la conducerea jocului de o bună perioadă de timp și încearcă să caute spații pentru a-l învinge pe Gavrilaș. Metaloglobus joacă doar la contraatac și rar iese din propria jumătate
♦Terenul de joc este moale, cu porțiuni de apă în special la mijloc și la poarta la care apără în această repriză Răilean
♦Min 21 Micaș primește înapoi și trage din prima, din alergare, din 25 de metri central, însă o face mult peste poartă
♦Min 19 Acțiune în viteză marca Marius Coman, pătrunde în careu în stânga și finalizează din unghi peste poartă, la colțul lung
♦Min 18 Akhmatov bate lovitura liberă de la 17 metri ușor lateral stânga, peste zid, mingea șterge transversala la colțul scurt și se duce peste
♦Min 17 Mărieș are o incursiune din stânga în centru, trage din fața careului, însă în același moment este lovit de Coman, iar chiar dacă mingea se duce peste poartă, arbitrul întoarce faza și dă lovitură liberă pentru gazde
♦Min 16 Șut din dreapta, mingea e blocată la marginea careului, sar la Micaș, care reia din prima din 16 metri, fundașul care a blocat prima dată reușește se devieze ușor, însă balonul se duce cu boltă spre poartă și trece pe deasupra transversalei. Cornerul nu produce pericol la poarta lui Gavrilaș
♦Min 5 Aguinaldo scapă în stânga, pătrunde în careu, trage pe jos, direct în blocajul unui fundaș, iar mingea merge în stânga, în aut
♦Min 4 Coman centrează dintr-o lovitură liberă din dreapta, Lung deviază pe spate, aproximativ din același loc de unde a înscris Aguinaldo, și portarul prinde cu ceva emoții de această dată
♦Min 1 0-1 Ciubotaru aruncă lung dintr-un aut de margine din dreapta, Aguinaldo Mendes se înalță dintre doi fundași ai echipei gazdă, deviază cu capul din 7 metri spre colțul lung, iar mingea se duce pe sub Răilean, după ce alunecă pe noroiul din fața porții
♦Min 1 A început partida de la Recea.

În celălalt meci, Slatina – Ripensia 0-0. În următoarea etapă, ACSF Comuna Recea va juca în deplasare, pe malul mării, cu Farul Constanța.