Echipele românești și-au aflat adversarele din cupele europene. Cum mai stăm cu coeficientul UEFA - 2 ore în urmă
O jucătoare de la Fabrica de Campioni, la acțiunea de selecție pentru echipa națională U11 - 5 ore în urmă
Experiență internațională la Colonia Pictorilor din Baia Mare: studenți din Varșovia, inițiați în conducerea instituțiilor culturale - 6 ore în urmă
Grupa mijlocie a Ansamblului „Cercănelul” din Borșa, premiată la primul concurs - 6 ore în urmă
S-au tras la sorți grupele din faza regională a Cupei României - 7 ore în urmă
„Școala Naturii în Geoparcul Gutâi-Maramureș” a reunit elevi, profesori și voluntari în cadrul unei noi lecții de geologie pe Valea Bulzului și Cheile Dănești - 7 ore în urmă
75 de ani de la Rusaliile care au schimbat destinele a zeci de mii de români - 7 ore în urmă
Literomania omagiază memoria lui Marian Ilea: număr special dedicat operei și moștenirii sale literare - 8 ore în urmă
Campanie: „Cea mai mare notă pentru copilul tău este să fii alături de el!” - 8 ore în urmă
ACS Academia de Judo Baia Mare a adus acasă opt medalii obținute de sportivi la „Cupa Țara Oașului” - 8 ore în urmă
Două înfrângeri și locul 4 pentru CS Minaur în Final Four-ul Cupei României
Două meciuri, două înfrângeri și un loc în afara podiumului. Acesta a fost bilanțul fetelor de la CS Minaur în Final Four-ul Cupei României, turneu care s-a desfășurat în weekend în Sala polivalentă „Lascăr Pană”.
În semifinale, băimărencele au fost învinse de SCM Râmnicu Vâlcea, cu 33-27. Un meci cu un arbitraj anapoda, potrivnic Minaurului. Întrebarea retorică e: de ce să aduci arbitri din Republica Moldova la un astfel de joc?
Cât despre finala mică, disputată ieri, CS Minaur a pierdut-o în fața SCMU Craiova, 27-38 (8-20). De data aceasta n-a mai avut nicio treabă arbitrajul cu scorul: scurt pe doi, băimărencele au jucat prost.
„Minaur a jucat slab de tot în prima parte, a greșit enorm, iar oltencele n-au făcut altceva decât să speculeze atât cât au putut fiecare eroare. Este extrem de greu să faci vreun comentariu despre acest meci. Este însă imposibil să poți obține ceva în momentaul în care ai 20 de greșeli neforțate într-un meci”, notează site-ul CS Minaur.
- CS Minaur: Iuliya Dumanska (o intervenție), Clara Beatrice Preda (5 intervenții), Daria Maria Tocaciu – Maria-Andreea Ianăși, Emilia Anna Galinska, Teodora Lavinia Damian, Jessica Quintino Ribeiro 2, Maria Gomes Da Costa 6 (unul din 7m), Denisa Roxana Romaniuc 1, Andriyana Naumenko 6, Eliza Lăcusteanu 3, Cristina Maria Lazea 1, Amelia Julia Lundback 2, Dziyana Ilyina 1, Alba Chiara Spugnini Santome 5, Anca Georgiana Mițicuș. Oficiali: Joao Alexandre Ferreira Florencio, Alexandru Sabou, Daniel Apostu, Valentina Mitrașcă, Alex Pop.
Trofeul a fost câștigat de Gloria Bistrița, care a învins-o în finală pe SCM Râmnicu Vâlcea cu 31-21.
Sursa foto: CS Minaur/ Ovidiu Dragomir
Citește și:
Victorie uriașă pentru Sorana Cîrstea la Roma! Românca a eliminat liderul mondial Aryna Sabalenka
















