19 decembrie 2013 – La Baia Mare fost inaugurat Atelierul Memorial Gheza Vida - 6 ore în urmă
Două intervenții ale salvamontiștilor maramureșeni în ultimele 24 de ore - 9 ore în urmă
Moș Crăciun, pompierii și dilema de la ISU - 10 ore în urmă
România achită o datorie veche de peste 30 de ani către Statele Unite - 10 ore în urmă
Daruri de la jandarmi pentru copiii unei case de tip familial din Baia Mare - 11 ore în urmă
Jandarmii în vizită la Școala Gimnazială „Vasile Alecsandri” din Baia Mare - 12 ore în urmă
Revoluția Română, 18 decembrie 1989, Timișoara: Ziua tinerilor secerați de gloanțe pe treptele Catedralei - 13 ore în urmă
CS Minaur joacă în deplasare ultimul meci din acest an - 13 ore în urmă
Dansatorii maramureșeni Luca Mădăras Aluaș – Hannah Gomboș, pe prima treaptă a podiumului la Campionatul Național de Clase al României şi la Cupa Mystic - 13 ore în urmă
„Colindăm în Țara Codrului”: Spectacol de colinde la Asuaju de Sus - 14 ore în urmă
Mii de români din toată țara au participat ieri la manifestații pro-europene
Pe 9 mai, de Ziua Europei, mii de români din toată țara au participat la manifestații pro-europene sub denumirea „Un singur drum – Europa”, pentru a sublinia angajamentul țării față de valorile democratice, libertate și continuarea parcursului european. Mitingurile, desfășurate în capitalele județelor, au fost coordonate în special în București, unde participanții au marcat un moment important al solidarității europene.
În capitală, Piața Universității și Piața Victoriei au fost pline de oameni de toate vârstele, uniți de dorința de a păstra România în Uniunea Europeană. Mii de participanți au scandat mesaje precum „Ieşim la vot, rămânem în UE” „Viitorul se construiește cu fiecare vot” și „Votăm, nu plecăm”, demonstrând astfel angajamentul lor de a contribui la viitorul european al țării.
Un student din Spania, aflat printre vorbitori, a subliniat avantajele apartenenței la UE, afirmând că „nu ne putem permite riscul de a nu mai face parte din Uniunea Europeană”.
Manifestații similare au avut loc și în alte orașe ale țării, precum Iași, Timișoara, Galați, Brașov, Oradea și Cluj, unde participanții au scandat lozinci precum „Europa s-a ridicat prin unitate și sacrificii, nu pe suveranism și cultura fricii”. „Vrem o reformă a educației, pentru ca zeci de mii de copii să nu rămână fără acces la învățământ”, au spus manifestanții din Piața Victoriei.
La finalul zilei, organizatorii au transmis un mesaj clar: „Marșul nostru este dedicat valorilor europene și respectului pentru democrație. România trebuie să meargă înainte pe drumul european, al democrației și al libertății”.
Vasile Petrovan
















