Jurnal de Mondial: Turneul final a început. Fotbalul mare încă nu - 35 minute în urmă
Lecție inedită de cultură muzicală pentru elevii Școlii Gimnaziale „Al. I. Cuza” din Baia Mare - 55 minute în urmă
Un grup de copii din Sighetu Marmației a făcut o incursiune în patrimoniul Muzeului de Istorie și Arheologie din oraș - 2 ore în urmă
Un singur „zimbru” în lotul României A pentru ultimul meci din Toyota Challenge - 2 ore în urmă
Sport, prietenie și fair-play: Școlile din Baia Mare au celebrat prin fotbal jubileul Școlii Gimnaziale „Alexandru Ioan Cuza” - 2 ore în urmă
Comunitate fără bariere: Lecție de empatie și incluziune la Azilul de Noapte din Baia Mare - 3 ore în urmă
„Atelier de copt idei” în Baia Mare: profesorii de limba franceză au participat la o activitate creativă și interactivă - 4 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Scurtă meditație la Duminica a doua după Rusalii – chemarea primilor apostoli la propovăduire - 5 ore în urmă
Zbor Hub Baia Mare devine scena piesei de teatru „Haos”, duminică, 14 iunie - 5 ore în urmă
Gravimetrul – proză de Marian Ilea (XVII) - 5 ore în urmă
Ludovic Orban și-a dat demisia din funcția de prim-ministru; Ministrul Apărării, Nicolae Ciucă, va prelua interimar funcția de premier
Premierul Ludovic Orban a anunțat, luni, că demisionează din fruntea guvernului. Decizia vine după o discuție avută cu președintele Klaus Iohannis, în care președintele i-a cerut să își asume eșecul de la alegerile parlamentare. Ludovic Orban nu va mai fi propunerea de premier pentru noul guvern, scrie digi24.ro.
Ministrul Apărării, Nicolae Ciucă, va prelua interimar funcția de premier.
„Am decis să îmi depun mandatul de premier, după un an și o lună în care România s-a confruntat cu o perioadă extrem de dificilă. Guvernul, după demisia mea, va fi condus de un membru al cabinetului care va fi desemnat de președintele României”, a declarat Ludovic Orban.
Demisia premierului înseamnă demisia întregului Guvern. După demisie, cabinetul funcționează interimar pentru următoarele 45 de zile. Pe perioada interimatului, Guvernul are puteri reduse și poate adopta doar acte administrative.
„România are nevoie de un guvern responsabil, care să reprezintă voința cetățenilor și decizia mea de astăzi vreau să arate un lucru foarte clar: nu mă cramponez de funcția de prim-ministru, că negocierile care vor urma trebuie să ducă la un guvern format din forțele de centru dreapta ca vor să utilizeze toate resursele pe care le va avea România”, a mai spus Orban.
Următorul Guvern va fi învestit după constituirea noului Parlament (20 decembrie).















