Povestea lui Lucian Mihalache și a sanctuarului Megafauna - 4 minute în urmă
O altfel de ședință cu părinții, la Suciu de Sus - 11 minute în urmă
Pavel Bartoș a încântat cu prezența publicul băimărean, în cadrul premierei filmului „Crăciun cu Ramon” - 55 minute în urmă
Sute de noi dosare aprobate de AFM în cadrul Programului Rabla pentru persoane fizice - 1 oră în urmă
Atenție, șoferi! Ceață densă în zona depresionară a Maramureșului - 1 oră în urmă
Vizita cadrelor militare la Centrul Eparhial - 2 ore în urmă
Caravana Atelierelor la Școala „Nichita Stănescu” din Baia Mare – micuții au realizat decorațiuni specifice acestei perioade - 2 ore în urmă
„Chimia din farfurie”: Conferință națională cu prof. univ. dr. Dan Cristian Vodnar în fața a peste 250 de elevi - 2 ore în urmă
Conferință controversată la Curtea de Apel București – între apărare și mărturia unui magistrat - 2 ore în urmă
Minoră dispărută- Poate ați văzut-o? - 3 ore în urmă
BEC a anunțat validarea buletinului de vot pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale
Biroul Electoral Central (BEC) a anunțat validarea buletinului de vot pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale, stabilind în mod oficial formatul și ordinea în care vor apărea candidații rămași în cursă.
Astăzi, 9 mai 2025, Curtea Constituțională a României a respins, cu unanimitate de voturi, cererea de anulare a primului tur al alegerilor prezidențiale din 4 mai, formulată de candidatul Partidului Noua Românie, Sebastian-Constantin Popescu. Judecătorii au considerat că sesizarea este neîntemeiată, confirmând astfel legalitatea și corectitudinea procesului electoral.
Prin această decizie, CCR a validat oficial rezultatele primului tur de scrutin, în care George Simion a obținut 40,96% din voturile valabil exprimate, iar Nicușor Dan 20,99%. Astfel, cei doi candidați vor participa la turul al doilea al alegerilor prezidențiale, programat pentru duminică, 18 mai 2025.
Conform prevederilor legale și procedurii standard, ordinea candidaților pe buletinul de vot a fost determinată în funcție de numărul de voturi obținut de fiecare în primul tur de scrutin. Astfel, candidatul care a primit cel mai mare număr de voturi în turul întâi este înscris primul pe buletin, iar cel de-al doilea clasat apare în continuare.
Decizia Curții Constituționale consolidează parcursul democratic al procesului electoral, asigurând continuitatea și respectarea voinței electoratului în cadrul alegerilor prezidențiale.
Vasile Petrovan

















