Performanță pentru România la karting, la Rotax Max Challenge Grand Finals - 36 minute în urmă
„Elev informat” – o campanie despre drepturi, responsabilitate și implicare civică în școli și licee - 2 ore în urmă
„Crăciun la Atelier” – expoziție cu vânzare de produse handmade, în Baia Mare - 3 ore în urmă
Prognoză meteo Maramureș–13 decembrie 2025 - 11 ore în urmă
Lăpușencele au lansat colinda „Sărbătorile ne-adună” - 14 ore în urmă
România, la UEFA eEURO 2025 - 14 ore în urmă
Sunteți invitați la spectacolul de teatru „Spărgătorul de nuci”! - 15 ore în urmă
Patrula Școlară s-a alăturat polițiștilor și în prag de sărbători - 15 ore în urmă
Slujire arhierească la Seminarul Teologic Ortodox Baia Mare - 15 ore în urmă
„Sara asta-i sară sfântă”: Răzvan Cizmar și Raluca Chira au lansat o colindă frumoasă - 15 ore în urmă
Alegeri prezidențiale 2025 – ultimele informații
Duminică, 4 mai 2025, românii și-au exprimat votul în primul tur al alegerilor prezidențiale. Conform rezultatelor parțiale publicate de Biroul Electoral Central (BEC), George Simion, candidatul Alianței pentru Unirea Românilor (AUR), a obținut cel mai mare număr de voturi, fiind urmat de independentul Nicușor Dan.
George Simion (AUR)
– Voturi obținute: 3.846.954
– Procentaj: 40,92%
Nicușor Dan (Independent)
– Voturi obținute: 1.972.136
– Procentaj: 20,98%
Crin Antonescu (Independent, susținut de A.Ro)
– Voturi obținute: 1.890.310
– Procentaj: 20,11%
Victor Ponta (Independent)
– Voturi obținute: 1.229.054
– Procentaj: 13,07%
Elena Lasconi (USR)
– Voturi obținute: 312.000
– Procentaj: 3,32%
Alți candidați
– Voturi obținute: 123.577
– Procentaj: 1,31%
La nivel național și în diaspora, prezența la vot a fost de 53,21%, cu un total de 9.571.000 de alegători care și-au exprimat opțiunea. În diaspora, peste 973.000 de români au participat la scrutin.
George Simion a obținut de două ori mai multe voturi decât Nicușor Dan în diaspora, fiind votat masiv în vestul Europei, în țări precum Spania și Franța, pe când românii din SUA și Canada au votat cu Nicușor Dan.
Turul al doilea al alegerilor prezidențiale este programat pentru duminică, 18 mai 2025. Conform calendarului electoral, până la data de 9 mai, Curtea Constituțională a României va valida rezultatele primului tur și va anunța oficial candidații care vor participa în turul al doilea.
După anunțarea rezultatelor parțiale, George Simion a declarat că „acesta este un pas important pentru o Românie suverană și demnă„.
Nicușor Dan a mulțumit alegătorilor pentru încredere și a subliniat importanța unei campanii bazate pe soluții concrete pentru problemele țării.
Crin Antonescu a spus doar : „E clar că românii știu întotdeauna mai bine ce au de votat.”
Victor Ponta, care a obținut puțin peste 13% a declarat că, începând de mâine, va face campanie electorală pentru unul din cei doi candidați calificați în turul doi, dar fără a specifica care va fi acesta.
Vasile Petrovan










1 Comentariu în această postare
neagota
ce profesie de baza are prezidentiabilul george simion ,ce scoli a absolvit,ce a profesat practic din momentul absolvirii respectivei specialitati?cunonsider prea mica sanctiunea aplicata postului tv ce a mintit in mod cras telespectatorii romani ,cred ca o sanctiune de cel putin una luna era spre luare aminte si pt.alte posturi tv care fac mult rau romanilor cu o cultura politica precara