S-a stabilit programul naționalei înaintea meciului de baraj de la Istanbul pentru CM 2026 - 2 ore în urmă
Proiect pentru copii: ,,Învățare pentru toți în județul Maramureș” - 3 ore în urmă
Lidia Buleandră a adus natura în pictură, la Centrul Cultural Pastoral „Sfântul Iosif Mărturisitorul” din Sighetu Maramației - 4 ore în urmă
Furnizarea apei potabile va fi întreruptă în comuna Fărcașa, localitatea Sârbi - 4 ore în urmă
Victorie pentru România în prima manșă din dubla cu Turcia pentru calificarea la Campionatul Mondial - 4 ore în urmă
În comuna Cernești se organizează acțiuni de ecologizare - 5 ore în urmă
Eleva băimăreancă Șuba Daria Maria, pe podium la Campionatul Național de Wing Chun Kuen și Cupa României la Bingdao, desfășurate la Craiova - 6 ore în urmă
La împlinirea vârstei de 105 ani, Ileana Mihalca din Petrova a primit Medalia Omagială „Justinian Arhiepiscopul” - 6 ore în urmă
La 96 de ani de la naștere, poetul Tiberiu Utan a fost comemorat la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” din Baia Mare - 6 ore în urmă
CS Minaur caută a treia victorie cu CSM Târgu Jiu din acest sezon - 6 ore în urmă
„Neajunsul de a te fi născut”, activitatea de la Colegiul Național „Mihai Eminescu”, dedicată filosofului Emil Cioran
„Neajunsul de a te fi născut” a fost denumirea activității dedicate marelui filosof, Emil Cioran. Evenimentul s-a desfășurat în Sala festivă a Colegiului Național „Mihai Eminescu” din Baia Mare. Inițiativa a aparținut elevei Ioana Chiș, din clasa a- X- a B. De coordonarea evenimentului s-au ocupat doamnele profesoare Lavinia Nan, Corina Onțiu și Cristina Rettegi iar invitatul principal a fost scriitorul și jurnalistul Ioan Romeo Roșiianu.
Povestea a început cu Ioana, autoare a unui volum de poezii, care a început să scrie din dorința de a-și găsi locul
în lumea ei, căutând răspunsuri în filosofie. Ioana a ales să prezinte viața lui Cioran, alternând-o cu fragmente dintr-un interviu al filosofului, în limba franceză. Scriitorul Ioan Romeo Roșiianu a vorbit despre viața, valorile și principiile lui Emil Cioran. Prin aptitudinile-i pedagogice, invitatul i-a purtat pe elevi într-o călătorie confortabilă prin lumea pestriță a filosofiei, istoriei, literaturii și religiei. Printre aceste domenii a strecurat subtil și lecții esențiale de viață.
Pentru a intra mai profund în atmosfera filosofică și literară a evenimentului, poeți consacrați dar și debutanți au recitat din creațiile proprii. S-au cântat pricesne, s-au citit eseuri și s-au împărțit citate ale filosofului Emil Cioran, celor aflați în sală.
Evenimentele literare și filosofice au menirea de a stimula gândirea critică și cunoașterea umană a elevilor. Pot fi platforme pentru îmbogățirea cunoștințelor, exprimarea de opinii și explorarea unor teme relevante. Astfel de activități se vor repeta la această instituție de învățământ, și pe viitor.
Lăcrimioara ZOTA















