A fost instalat un nou preot în Parohia Satu Nou de Sus - 3 ore în urmă
S-a sărbătorit hramul Mănăstirii Baia Borșa - 8 ore în urmă
Amintirile care se întorc doar seara - 9 ore în urmă
„Muzica este stilul meu de viață” – Adina Dunca, un munte de talent confirmat de premii excepționale - 10 ore în urmă
7 decembrie – ziua în care România a pierdut moștenirea lui Brâncuși - 11 ore în urmă
Concertul solemn de colinde „Domnul pe Pământ”, de la Catedrala Episcopală din Baia Mare, ajunge la cea de-a XXI-a ediție - 12 ore în urmă
Rezultate foarte bune pentru CSM Baia Mare la Cupa României Fitness Challenge – cadeți - 12 ore în urmă
Inițiativă rară a Penitenciarului Baia Mare – deținuți la masă cu familiile lor, în afara unității - 12 ore în urmă
Un eveniment de rezonanță internațională la Academia Română, Filiala Cluj-Napoca - 13 ore în urmă
Viktor Orbán se pregătește pentru „lumea de după război” - 15 ore în urmă
Bulgaria îşi pune speranţele în turiştii români pentru salvarea sezonului de vară 2021
Ministrul Turismului din Bulgaria, Mariana Nikolova, şi-a exprimat speranţa că turiştii români vor fi alături de cei bulgari cei mai întâlniţi oaspeţi ai staţiunilor de pe litoralul Mării Negre, pentru salvarea sezonului turistic de vară din 2021, informează Agerpres.
„Sperăm că în această vară compatrioţii noştri vor prefera din nou staţiunile şi locurile de recreere de pe litoralul bulgar al Mării Negre, în locul vacanţelor externe”, a afirmat Nikolova la deschiderea celui de-al 14 Forum turistic al Mării Negre, care are deviza: „Repornirea turismului – noi speranţe”.
Criza de sănătate provocată de pandemia a afectat semnificativ economia şi în mod special sectorul turismului, a precizat oficialul bulgar.
„În acest scop, unele din campaniile noastre cheie de marketing au ca obiectiv ţările vecine şi pieţele noastre prioritare. Ne confruntăm cu un sezon de vară plin de provocări, dar importanţa regiunii Mării Negre pentru dezvoltarea sustenabilă a turismului în Bulgaria este imensă”, a afirmat ministrul Turismului.
Nikolova şi-a exprimat speranţa că dezvoltarea unui turism competitiv în Bulgaria este legat de regiunea Mării Negre, care combină vacanţele cu oportunitatea explorării patrimoniului cultural şi istoric al ţării. De asemenea, a apreciat Nikolova, măsurile adoptate la momentul potrivit vor atrage mai mulţi oameni la hoteluri şi restaurantele din Bulgaria.
Bulgaria se pregăteşte pentru deschiderea sezonului turistic de vară, care începe pe 1 mai.
Industria turistică a Bulgariei a fost puternic afectată de pandemia de coronavirus în 2020. Numărul turiştilor din străinătate, consideraţi esenţiali pentru industrie, a scăzut, iar turiştii interni nu au putut compensa enormele pierderi.
Înainte de pandemie, turismul a generat 12% din produsul intern brut al ţării.






