Share
Prof. dr. Teodor Ardelean, ambasador al culturii române la Apșa de Jos

Prof. dr. Teodor Ardelean, ambasador al culturii române la Apșa de Jos

Sâmbătă, 18 octombrie 2025, localitatea Apșa de Jos din Transcarpatia a fost gazda unui eveniment de excepție dedicat culturii și identității românești, organizat de Uniunea Regională a Românilor din Transcarpatia „DACIA”, sub coordonarea domnului Ion Botoș. Manifestarea s-a desfășurat în prezența unor invitați de seamă din Maramureș, Arad și din rândul comunității românești din Ucraina, fiind o expresie elocventă a legăturilor culturale ce unesc românii din aceste spații istorice.

Printre instituțiile care au dat o notă distinctă evenimentului s-a numărat Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” din Baia Mare, reprezentată de directorul său, prof. dr. Teodor Ardelean, a cărui prezență a fost primită cu deosebit respect și apreciere. Biblioteca băimăreană a susținut constant proiectele culturale din Transcarpatia, contribuind la promovarea limbii române, a literaturii și a valorilor identitare în rândul comunităților de peste Tisa.

În cadrul manifestării a fost inaugurată Biblioteca „Apșa”, parte a Muzeului de Istorie și Etnografie al Românilor din Transcarpatia, un spațiu dedicat lecturii, dialogului cultural și conservării patrimoniului scris românesc. Evenimentul a fost completat de lansări de carte – volume de poezie, proză, istorie și fotografie – ce au reunit autori din România și Ucraina, consolidând legătura spirituală dintre românii de pretutindeni.

Organizatorii și invitații au subliniat rolul Maramureșului ca verigă vie între românii din dreapta și stânga Tisei, un județ care, prin instituțiile sale culturale, continuă să sprijine activ inițiativele ce păstrează vie identitatea românească.

Evenimentul s-a bucurat de sprijinul Departamentului pentru Românii de Pretutindeni (DRP) din cadrul Guvernului României, în cadrul proiectului „Cartea Românească în Biblioteca Apșa”, un demers menit să aducă mai aproape literatura, istoria și cultura națională de românii din Transcarpatia.

Prin această colaborare, Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” din Baia Mare își reafirmă misiunea de promotor activ al culturii române și de partener de încredere în inițiativele menite să întărească unitatea spirituală a românilor din afara granițelor.

Vasile Petrovan


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.







Lasă un comentariu