Biblioteca Orășenească Tăuții-Măgherăuș, pas important în digitalizare prin proiectul MaraHUB - 2 ore în urmă
Vasile Deac „Moșu” va fi condus azi pe ultimul drum; PS Iustin va oficia slujba de înmormântare - 2 ore în urmă
Centrul Cultural Borșa va găzdui un eveniment special care îmbină arta vizuală și muzica - 2 ore în urmă
Un artist francez aduce în prim-plan frumusețea satului maramureșean, într-o expoziție de fotografie vernisată la Muzeul Satului Baia Mare - 2 ore în urmă
Alertă alimentară! Produs retras din magazinele Lidl și Kaufland - 3 ore în urmă
Lucacistul Adrian Dumitru, medalie de aur din partea Societății Române de Fizică - 3 ore în urmă
Vești bune pentru Maramureș și sistemul educațional - 4 ore în urmă
Aventură cu tiroliană și obstacole pentru copii la Muzeul Satului Baia Mare - 5 ore în urmă
Prof. univ. dr. Corin Braga a fost ales membru corespondent al Academiei Române - 5 ore în urmă
Concurs de angajare la Direcția de Asistență Socială Baia Mare - 6 ore în urmă
Peste 26.000 de persoane au trecut pragul Muzeului de Mineralogie
Pentru Muzeul Județean de Mineralogie “Victor Gorduza” din Baia Mare, anul 2018 a fost unul bogat în evenimente și vizitatori. În total, au avut loc 22 de evenimente culturale, 10 expoziții temporare organizate la sediu și în țară, a fost îmbogățit patrimoniul muzeal cu 131 de piese și s-au derulat proiecte educaționale importante. De asemenea, instituția a câștigat cel de-al doilea proiect finanțat de Administrația Fondului Cultural Național, a participat la 7 manifestări științifice naționale și internaționale și a prezentat 11 lucrări, dintre care 7 au fost publicate în reviste de specialitate din România și din străinătate.
Numărul persoanelor care au vizitat Muzeului de Mineralogie anul trecut este 26.110.















