„Deschidem cărți, deschidem minți!”: Elevii din Ardusat au marcat Ziua Națională a Lecturii la Casa Corpului Didactic Maramureș - 1 oră în urmă
Ioan Ștefan Gherghel, multiplu medaliat internațional, va deveni Cetățean de Onoare al municipiului Baia Mare - 2 ore în urmă
Miercurea Cenușii, începutul Postului Paștelui la catolici - 2 ore în urmă
Cum stăm cu drumurile în Maramureș - 2 ore în urmă
ASCOR Baia Mare organizează tradiționalul atelier caritabil de mărțișoare - 3 ore în urmă
Să-l susținem pe Flavius Nicoară: asistentul social din Fărcașa, nominalizat la Gala Națională a Excelenței în Asistență Socială - 3 ore în urmă
Costică Buceschi o va antrena pe SCM Craiova - 4 ore în urmă
18 februarie 1930, ziua când a fost descoperită planeta Pluto - 4 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, miercuri 18 februarie 2026 - 5 ore în urmă
Știința Explorări, înfrângere în minimum de seturi acasă - 16 ore în urmă
O nouă experiență interactivă la Muzeul Etnografic al Maramureșului „Francisc Nistor” din Sighetu Marmației
În cadrul proiectului cultural „Maramureș – Bucătărie fără frontiere”, cofinanțat de Administrația Fondului Cultural Național, Muzeul Etnografic al Maramureșului „Francisc Nistor” din Sighetu Marmației propune vizitatorilor o experiență gastronomică interactivă, care îmbină inovația cu tradiția culinară maramureșeană.
La muzeu a fost adusă o „sobă interactivă” care permite prepararea unei game variate de delicatese specifice Maramureșului, prin intermediul unei simulări digitale.
Vizitatorii au acum ocazia de a descoperi poveștile din spatele fiecărui preparat tradițional, alegând rețeta dorită, explicată pas cu pas în tutoriale video și a o „găti”, urmând instrucțiunile.




Larisa Viragh














