Va fi hramul Paraclisului “Sfântul Ierarh Nicolae” de la Mănăstirea Rohia - 17 minute în urmă
Se lansează cartea „Biomineralogie geologică și medicală”; Evenimentul va avea loc la Muzeul de Mineralogie - 31 minute în urmă
S-a lansat volumul „Satu Nou de Sus – File de istorie” - 41 minute în urmă
Meșterul popular Florin Ungur, dispus să-i învețe pe doritori tainele sculpturii - 1 oră în urmă
Apel la solidaritate pentru persoanele cu nevoi speciale; Târg caritabil în Parcul Mara din Baia Mare - 2 ore în urmă
În Parohia Săcălășeni se va desfășura cea de-a II-a ediție a Concertului tradițional de colinde „Din Altarul cerului” - 3 ore în urmă
De Sfântul Nicolae, în Baia Mare: Grigore Leșe și Ansamblul „Transilvania” vă invită la un concert extraordinar de colinde - 3 ore în urmă
Accident rutier cu cinci victime în Viile Apei - 11 ore în urmă
Vremea exactă în Maramureș, marți, 5 decembrie - 15 ore în urmă
Biblioteca de la Firiza rămâne funcțională - 17 ore în urmă
La Colonia Pictorilor: Vernisajul expoziției de fotografii-document „Artiști și Toposuri. Un compendiu de istorie culturală în imagini”
Miercuri, 5 mai, de la ora 17.00, Colonia Pictorilor din Baia Mare va găzdui vernisajul expoziției de fotografii-document „Artiști și Toposuri. Un compendiu de istorie culturală în imagini”.
Evenimentul omagiază jubileul de 125 ani de la întemeierea Centrului Artistic Baia Mare și face parte din acțiunile dedicate Zilei Artistului Plastic Băimărean, organizate de Filiala Baia Mare a Uniunii Artistilor Plastici din România, în parteneriat cu Muzeul Județean de Artă «Centrul Artistic Baia Mare».
Ziua de 5 mai marchează exact momentul calendaristic în care, în primăvara anului 1896, artiștii întemeietori ai Centrului Artistic Baia Mare au sosit în orașul nostru. Data aleasă pentru sărbătorirea artistului plastic băimărean are anul acesta o semnificație chiar mai profundă: aniversarea jubileului de 125 de ani de la întemeierea Centrului Artistic Baia Mare.