Caravana Cloud Regional Nord-Vest în Baia Mare: Un pas spre digitalizarea administrației publice - 8 minute în urmă
Trei seri despre gândire, emoții și sănătate, la Vișeu de Sus - 46 minute în urmă
Eveniment special la Baia Mare, la 570 de ani de la moartea lui Iancu de Hunedoara - 52 minute în urmă
„Zilele Moiseiului” se vor desfășura în perioada 14–16 august - 1 oră în urmă
Biblioteca Municipală „Laurențiu Ulici” din Sighet găzduiește o nouă întâlnire a clubului de carte „Legături Literare” - 1 oră în urmă
Muzeul de Mineralogie Baia Mare, gazda unui eveniment internațional dedicat prieteniei și diversității culturale - 2 ore în urmă
Pompierii SVSU Târgu Lăpuș și voluntarii maltezi, în mijlocul copiilor din Tabăra Creștină „Dragoste și Prietenie” din Munții Țibleș - 2 ore în urmă
Ziua Maramureșului la Planetariul Baia Mare: Poveștile cerului întâlnesc simboluri străvechi - 2 ore în urmă
Săptămâna Mondială a Alăptării, marcată de reprezentanții Direcției de Asistență Socială Baia Mare prin activități de informare și sprijin pentru mame - 3 ore în urmă
Mireșu Mare devine, pentru două zile, centrul agriculturii maramureșene - 3 ore în urmă
Întâlnirea de taină a Principelui transilvan la Băiuț din vara anului 1661
Ioan Kemeny (János Kemény) a fost pentru o perioadă destul de scurtă principe al Transilvaniei, respectiv între 22 decembrie 1660 și 23 ianuarie 1662. Provenind dintr-o familie nobilă, cu o vastă carieră de diplomat dar care se dedică și scrisului fiind considerat mai târziu nu doar diplomat ci și unul din cei mai talentați scriitori ai vremii.

În calitate de Principe al Transilvaniei rămâne în istorie ca și un bun strateg militar care reușește să păstreze independența Principatului în fața pericolului de a deveni pașalîc turcesc.
Chiar și cronicarii turci adresează cuvinte de laudă la adresa lui.
Așadar, Evlia Celebi scria despre același Kemény că “a fost socotit în timpul vieții ca unul dintre cei mai de seamă bărbați politici ai Transilvaniei”, un om care “cunoștea toate științele filosofice și avea cunoștințe extraordinare și nemaipomenite”.
În perioada scurtă în care a condus destinele Principatului Transilvaniei, trupele Pașei Ali care staționau la Timișoara invadau regiunea încercând să cucerească teritorii din Principat.
Principele Kemeny solicită ajutor din partea habsburgilor care au reușit să respingă trupele Pașei Ali și să le limiteze incursiunile.
Succesul habsburgilor se datora unui excelent militar de carieră și anume generalul de origine italiană Raimondo Montecuccoli.

Cu o experiență vastă și victorii în diferite bătălii în perioada Războiului de 30 de ani, Montecuccoli este trimis să îl ajute pe Principele Kemény să facă față invaziei turcești.
Localitatea Băiuț care se afla la aceea vreme la extremitatea nordică a Principatului, fiind o localitate de graniță, oferea atât discreție cât și protecție datorită reliefului.
Așadar localitatea era folosită ca și loc de întâlnire și discuții diplomatice în mai multe perioade cât a fost localitate de graniță.
Chiar și mai târziu după înființarea Comitatelor, Băiuțul era la intersecția a trei mari Comitate respectiv Sătmar, Maramureș și Solnoc-Dăbâca.
Toponimia de ,,Trei Hotare” , care se afla în partea de nord-vest a comunei, se referă de altfel la această poziție strategică care o avea Băiuțul în aceea perioadă istorică.
Revenind la Principele Kemény, el propune ca loc de discuții și negocieri localitatea Băiuț care îi asigura discreția și protecția necesară.
Fiind o perioadă extrem de tulbure și cu un pericol iminent al apariției armatei turcești , Principele care este însoțit de căpitanul Cetății Chioarului din acea vreme Hector Brazen.
Plecând de la Cluj, la Gherla se decid să nu urmeze drumul clasic prin Dej și Târgu Lăpuș spre Băiuț, ci urmează un drum lăturalnic mai ferit de posibile atacuri. În Memoriile scrise ale Principelui apar scrise localitățile Negrilești și Breaza (actual în judetul Bistrița-Năsăud) situate la poalele Munților Țibleș de unde trec la Suciu de Sus și ajung în final la Băiuț.
Ajunși la Băiuț, Principele scrie că localitatea este locul potrivit pentru odihnă petrecandu-si o frumoasă zi de duminică aici.
Generalul Montecuccoli era și el pe drum spre Băiuț dar în întârziere, ceea ce îl neliniștește pe Principe.
Pașa Ali era și el în apropiere cu peste 15.000 de soldați turci pregătiți de atac.
Într-un târziu Montecuccoli sosește cu armata lui și reușește să devieze traseul turcilor la nord de Principat.
Kemény reportează astfel o mare victorie, salvând Principatul din încercarea Pașei Ali de a o transforma în pașalîc iar o pagină al acestei frumoase istorii puțin cunoscută a fost scrisă și la Băiuț.
Băiut – La capătul lumii – Locul unui nou început!
Walter ÜBELHART
Citește și
Plăcinta cu răcuină, prăjitura non plus ultra și alte delicii culinare marca Băiuț














