Doina Cornea, opt ani de la dispariție - 7 minute în urmă
DanceLight Studio Baia Mare, două locuri I la Black Swan Dance Competition - 17 minute în urmă
Opera „Bărbierul din Sevilla” va fi pusă în scenă la Centrul Cultural „Titiana Mihali” din Borșa - 44 minute în urmă
13 incendii de vegetație în patru zile în Maramureș - 1 oră în urmă
Doi elevi din Sighetu Marmației, pe podium la Concursul de Cultură și Civilizație Britanică „Queen Victoria” – etapa interjudețeană - 2 ore în urmă
Socăcițele și bucătăria tradițională, în prim-plan la un eveniment special la Muzeul Satului Baia Mare - 2 ore în urmă
Elevii Școlii Gimnaziale Nr. 18 Baia Mare, locul II la concursul de teatru „ALLEGRIA – zâmbet și culoare” - 2 ore în urmă
Vlad Mureșan, lector universitar al Facultății de Studii Europene din cadrul Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca va susține prelegerea „Sfârșitul istoriei ca dramă teologico-politică” la Facultatea de Litere din Baia Mare - 2 ore în urmă
61 de misiuni executate de jandarmii maramureșeni în minivacanța de 1 Mai - 3 ore în urmă
Exemplu de solidaritate: elevii și profesorii sprijină o cauză nobilă - 3 ore în urmă
Vacanță în siguranță: Peste 180 de copii au primit sfaturi de la jandarmi; Vedeta întâlnirii a fost Rei, câinele de serviciu
Campania preventiv –educativă ,,Vacanţă în siguranță ” se află în plină desfăşurare. Miercuri, 07 iulie, la Colegiul de Arte din Baia Mare și la Școala Gimnazială ,,George Coșbuc” din Baia Mare jandarmii maramureșeni au desfăşurat o activitate alături de copiii aflaţi în tabăra sportivă de vară, tabără organizată de către Asociaţia Club Sportiv WildCats Baia Mare, baschet fete și băieţi. La activitate au participat peste 180 de copii.
Pe durata activităţilor, jandarmii au prezentat aspecte referitoare la rolul şi misiunile Jandarmeriei Române, o parte din dotarea specifică, teme privind prevenirea violenţei, cum să folosească şi cum să se protejeze de eventualele pericole ce pot apărea folosind reţelele de socializare, evitarea unor situaţii neplăcute în care ar putea fi implicaţi precum şi alte sfaturi utile necesare vârstei lor. Jandarmii le-au explicat tinerilor cu care s-au întâlnit că disciplina nu se manifestă doar în interiorul arenei sportive, iar un comportament civilizat, bazat pe respect reciproc contribuie la prevenirea producerii unor incidente nedorite. Jandarmii au discutat cu elevii despre reguli minime de autoprotecţie şi despre ce trebuie să ştie atunci când sunt victime sau martori ai unor fapte antisociale.
Tinerii sportivi au fost încântați de prezența jandarmilor, au ascultat cu atenție deosebită recomandările primite pentru a fi în siguranță.
Cea mai mare bucurie pentru ei a fost Rei, câinele de serviciu, un frumos exemplar din rasa ciobănesc german care merge în misiuni de 7 ani şi este un partener de nădejde pentru plutonierul major Timar Daniel. Pentru militar, Rei este ca un membru al familiei, un câine inteligent, gata să-l apere atunci când se află în pericol.
Campania preventiv – educativă „Vacanţa în siguranţă” va continua pe toată perioada vacanţei de vară iar în cadrul acesteia vor avea loc întâlniri atât cu elevi din judeţul nostru cât şi cu cei care se află în tabere organizate şi sunt în vizită în Maramureş.















