33 de jandarmi maramureșeni au jurat credință patriei în cadrul ceremoniei de înaintare în grad - 11 minute în urmă
Doliu la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu”. S-a stins Ioan Micle, fost administrator al instituției - 21 minute în urmă
Măsuri de protecție împotriva caniculei: Mai multe puncte de hidratare au fost amplasate în Baia Mare - 38 minute în urmă
Problemele unei zone în dezvoltare din Groși, analizate împreună cu locuitorii - 52 minute în urmă
Angajare cu normă întreagă la Crăciunești și Bocicoiu Mare - 1 oră în urmă
La Seini se organizează cea de-a IV-a ediție a Târgului de Antichități - 2 ore în urmă
Avarie la rețeaua de apă din Baia Mare. Mai multe imobile de pe strada Barbu Ștefănescu Delavrancea au rămas fără apă - 2 ore în urmă
Atenție, șoferi! ISU Maramureș organizează astăzi un exercițiu cu victime multiple în Pasul Gutâi - 2 ore în urmă
Folclorul maramureșean ajunge din nou în SUA. „Comorile Izei”, invitat la Festivalul Românesc din Cleveland - 2 ore în urmă
Florentin-Nicolae Tuș, președintele CCI Maramureș, la ceas aniversar - 2 ore în urmă
Asuaju de Sus: În 3- 4 septembrie 2022 va avea loc ediţia cu numărul 51 a festivalului interjudețean Târgul Cepelor.
Va fi voie bună: La hotarul Maramureșului urcă artiști foarte iubiți pe scena Festivalului Interjudețean al Cântecului şi Dansului Popular din Ţara Codrului, cu ocazia tradiţionalului „Târg al Cepelor”, aflat la ediția 51 a sărbătorii!
Weekendul 3-4 septembrie va fi unul special pentru comunitatea din comuna Asuaju de Sus, dar și din împrejurimi, întrucât are loc un festival de tradiție pentru Țara Codrului, Târgul Cepelor.
Evenimentul este organizat de Primăria și Consiliul Local Asuaju de Sus, Consiliul Județean Maramureș, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Maramureș și Căminul Cultural Asuaju de Sus.
În acest an avem ediția cu numărul 51 a Festivalului Interjudețean al Cântecului și Dansului Popular din Țara Codrului. Se anunță două zile de distracție în inima Țării Codrului. Seara de sâmbătă va fi una destinată publicului tânăr. Vor urca pe scenă Alin Oprea de la Talisman și Lorena. Ziua de duminică va fi a folclorului. Vor cânta și artiști amatori, și artiști consacrați. Vor fi prezenți Ansamblul Folclor Național Transilvania, Ansamblul Folcloric Cununița Satu Mare și Ansamblul Folcloric Porolissum Zalău. Așadar sunteți invitați să vă simțiți bine la festival!
DirectMM.ro















