De strajă Raliului Zăpezii - 1 oră în urmă
Evenimentul „Eminescu și miracolul poeziei” a reunit elevi și cadre didactice de la Școala Gimnazială „Nicolae Iorga”, la Biblioteca Județeană - 1 oră în urmă
Tudor Marta, în Ziarul Financiar: Fabrica de Campioni face valuri în sportul românesc! - 2 ore în urmă
Semne de carte cu citate din opera eminesciană, oferite trecătorilor de elevii Colegiului Național „Mihai Eminescu” - 2 ore în urmă
70 de mașini verificate în două ore - 2 ore în urmă
Acțiune de colectare a deșeurilor electrice în Baia Mare - 3 ore în urmă
Emoții și începuturi noi la ISU Maramureș - 3 ore în urmă
Municipiul Baia Mare scoate la licitație un teren pentru realizarea unei parcări temporare - 4 ore în urmă
O nouă ediție de titluri de stat Fidelis - 4 ore în urmă
Încă o amânare la CCR și aceeași întrebare: până când? - 5 ore în urmă
Tudor Marta, în Ziarul Financiar: Fabrica de Campioni face valuri în sportul românesc!
O realizare remarcabilă pentru Maramureș și pentru sportul românesc! Tudor Marta, fost sportiv de performanță și inițiatorul proiectului Fabrica de Campioni, a fost protagonistul unui interviu în prestigiosul Ziarul Financiar, în care a vorbit despre misiunea sa de a aduce sportul aproape de copii și de a transforma județul nostru într-un adevărat pol al sportului de masă și de performanță.
Proiectul său, lansat în 2022 împreună cu soția sa Silvia, numără peste 280 de sportivi, de la începători până la cei aflați în pregătire de performanță, în discipline precum fotbal, handbal, volei, atletism, înot, taekwondo, box sau tenis de masă. Cu 16 antrenori și o echipă administrativă dedicată, Fabrica de Campioni combină educația prin sport cu descoperirea și dezvoltarea talentelor încă de la cele mai fragede vârste.
În interviu, Tudor Marta a subliniat și rolul autoritatților locale care sprijină proiectul atât financiar, cât și logistic, oferind acces la săli, baze sportive și piscine. este genul de colaborare care face ca tot mai mulți copii din mediul rural și urban să aibă șansa să descopere bucuria sportului și să aspire la performanță.
Mai mult, proiectul vizează construirea unui complex sportiv modern, care să susțină creșterea performanței pe termen lung și să ofere infrastructura necesară viitorilor campioni. „Ne dorim să formăm sportivi compleți, care să ajungă la Jocurile Olimpice, dar și copii echilibrați, cu valori sănătoase, disciplină și respect”, spune Tudor Marta.
Apariția în Ziarul Financiar este o recunoaștere importantă a muncii și viziunii soților Marta și a impactului real al Fabricii de Campioni asupra comunității. Este dovada că pasiunea, profesionalismul și implicarea pot transforma sportul într-un motor al educației și dezvoltării tinerilor.
Felicitări!
Vasile Petrovan















