Acțiuni desfășurate de polițiști pentru siguranța elevilor - 8 ore în urmă
PS Vasile Bizău invită credincioșii și preoții din Eparhie la comuniune și solidaritate față de credincioșii greco-catolici din Șurdești - 9 ore în urmă
100 de amenzi date într-o singură zi în urma unor controale în zonele trecerilor la nivel cu calea ferată - 9 ore în urmă
Colegiul Național „Dragoș Vodă” din Sighet, pe podium la concursul de biologie „Biologia de drag” - 9 ore în urmă
Un nou atelier din cadrul inițiativei „Hub-ul Învățătorilor” a avut loc la Școala Gimnazială „Dr. I. Mihalyi de Apșa” Sighetu Marmației - 10 ore în urmă
Parcurs impresionant pentru două eleve din Sighetu Marmației la Concursul Național de Public Speaking - 11 ore în urmă
Refuzi un job, pierzi ajutorul: modelul dur impus de Germania și diferența față de România - 12 ore în urmă
CS Dragonul – înscrieri la taekwon-do ITF în Baia Mare și Baia Sprie - 13 ore în urmă
Frați adversari pe Arena Zimbrilor: emoțiile duelului Mîrzac - 13 ore în urmă
Radu Macrinici, managerul Teatrului Municipal Baia Mare, evaluat de către o comisie cu nota 5,83 - 14 ore în urmă
Trei tineri șahiști originari din județul Maramureș, la antrenamentul celui mai bun antrenor internațional, în 2024
Imagine spectaculoasă pentru șahul maramureșean. Trei dintre cei mai buni copii la sportul minții din România sunt din Maramureș și sunt prezenți la un training cu cel mai bun antrenor din lume.
Federația Internațională de Șah l-a desemnat pe RB Ramesh, ca fiind cel mai bun antrenor în 2023. Fapt care nu ar trebui să surprindă pe nimeni, dat fiind faptul că a reușit să coaguleze, în jurul său, mulți tineri talentați.
Maestrul a realizat un cantonament în care a reunit cei mai buni sportivi ai minții din România. Iar trei dintre ei sunt copilași talentați din Maramureș, despre care am scris și, cu siguranță, vom mai scrie, pentru că merită. Aceștia sunt Sara Maria Șunea, Sofia Vălean și Rareș Foral.
”S-a încheiat primul cantonament al programului de pregătire pentru performanță a juniorilor susținut de RB Ramesh, Dieter Nisipeanu și coordonat de Cătălin Ardelean. Ei sunt cei 25 de juniori care au participat zilele acestea la primul cantonament dintre cele 6 care vor avea loc anul acesta, iar cei mici își păstrează entuziasmul. Mulțumiri, RB Ramesh, Dieter Nisipeanu și Cătălin Ardelean, dar și celor care au ajutat la buna desfășurare a programului: Cristian Ionescu, Gergely Szabo și Levente Vajda! Felicitări, copii, și mult succes mai departe! Să fie șah!”, arată oficialii Federației Române.
C.Ț.
Sara Maria Șunea – în colțul dreapta sus
Sofia Vălean – cu codițe, jos, în echipament tablă de șah
Rareș Foral – rândul de jos
















