A fost hramul Mitropoliei Clujului Maramureșului și Sălajului - 10 ore în urmă
Elevii de liceu sunt invitați să se înscrie la Concursul de Eseu Filosofic „Emil Cioran”, ediția a II-a, organizat de domeniul Filosofie al Facultății de Litere din Baia Mare - 11 ore în urmă
A venit primăvara, revin și meciurile în Liga 4 - 11 ore în urmă
Elevii Școlii Gimnaziale „Ioan Slavici” Tăuții de Sus au participat la o mobilitate Erasmus+ în Malta - 12 ore în urmă
Teatrul Municipal Baia Mare, între cifre și pasiune culturală - 13 ore în urmă
Acțiune de colectare de deșeuri electrice la Recea - 14 ore în urmă
Cu ocazia Zilei Porților Deschise, vizită a polițiștilor la Centrul Maternal din Sighetu Marmației - 14 ore în urmă
Reprezentanți ai ASCOR Baia Mare, la Congresul Tinerilor Pro-Viață de la București - 15 ore în urmă
Întrerupere de energie electrică în Tăuții Măgherăuș pe 26 martie - 15 ore în urmă
Sprijin acordat de jandarmi unei femei cu un bebeluș căreia i s-a făcut rău în fața Palatului de Justiție - 15 ore în urmă
În Sârbii Fărcașei s-a desfășurat Școala de vară “Bucuria creșterii lângă Hristos și Maica Domnului” (GALERIE FOTO)
În perioada 2 – 4 august, parohiile Sârbi (pr. Mircea Laza) și Buzești (pr. Ionel Pop) au organizat, împreună cu ASCOR Baia Mare, cea de-a II-a ediție a Școlii de vară pentru copii și tineri “Bucuria creșterii lângă Hristos și Maica Domnului”.
„Au participat 75 de copii și tineri. S-au desfășurat activități catehetice, jocuri interactive de echipe, ateliere, baloane cu apă, foc de tabără ș.a. În fiecare zi întâlnirea a avut loc la sfânta biserică, iar apoi ne-am dus la căminul cultural unde s-au desfășurat activitățile. I-am avut alături pe voluntarii de la ASCOR Baia Mare și voluntari din Italia, Spania și Portugalia. Aceștia au fost în tabără la Fărcașa și pe urmă au venit la noi. Au vrut să vadă cum este și la o tabără creștină și noi i-am primit cu drag. Duminică, la finalul taberei, am înmânat diplome tututor participanților”, a declarat preotul Mircea Laza din Sârbi.


















