Sportivii Minaurului au obținut o mare victorie

Sâmbătă, 30 septembrie, Sala Polivalentă ”Lascăr Pană” din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur și CSM Constanța din Liga Zimbrilor.

S-a dovedit a fi un derby în adevăratul sens al cuvântului, care și-a confirmat renumele. Un meci cu multe emoții, dar câștigat de Minaur. De altfel, sportivii băimăreni au condus în cea mai mare ostilitățile, cea mai mare diferență înregistrată fiind de 4 goluri. La pauză s-a intrat cu doar două goluri diferență în favoarea gazdelor. La începutul celei de-a doua reprize, oaspeții s-au dovedit a fi mai bine conectați la joc.

Din fericire, sportivii Minaurului au reușit să se stabilizeze și să marcheze de cinci ori la rând, astfel că la jumătatea celei de-a doua reprize erau din nou două goluri diferență în favoarea lor. Dar cu două minute și 40 de secunde, oaspeții aveau un gol în avans, dar Vujovic și Kotrc înscriu repede. Cu 27 secunde înainte de încheierea celor 60 minute, Sabou cere time-out, iar băieții noștri țin de minge. În pasiv, Vujovic aruncă, dar portarul oaspeților este mai inspirat. Constanța cere time-out și în cele 4 secunde se acordă o aruncare de la 9 metri, pe care Minaur o apără fără probleme. CSM Constanța și CS Minaur Baia Mare sunt colege de clasament acum, pe locurile 3 și 4, cu 13 puncte din 6 meciuri. În etapa a 7-a, în 9 octombrie, CS Minaur întâlnește CSM București în Capitală, de la ora 17.30, în direct la Pro Arena.

CS Minaur Baia Mare – CSM Constanța: 26-25 (15-13)
Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 1000 spectatori
Au arbitrat: Sebastian Mârza – Cristian Nedelea (Cluj Napoca). Observator: Gheorghe Bejinariu (Pitești)
Aruncări de la 7m: 2-3 (toate transformate). Minute de eliminare: 6-14 (Fotache 2 / Caba 2, Căbuț 2, Komogorov, Andrei, Ravnic; în min. 25, Ratkovic a primit cartoșanul roșu și albastru).
CS Minaur: Anton Terekhov (11 intervenții), Hayder Al-Khafadji – Milan Kotrc 5, Tudor Botea 4 (2 din 7m), Robert Nagy 3, Stevan Vujovic 3, Anderson Mollino da Silva 3, Nikola Ivanovic 3, Artem Kozakevych 2, Stefan Vujic 2, Gabriel Cumpănici 1, Nemanja Ratkovic, Viorel Fotache. Nu au jucat: Erik Pop, Lucas Sabou, Ovidiu Ardelean. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș
CSM Constanța: Dan Vasile (6 intervenții), Vlăduț Rusu – Mikalai Aliohin 5, Călin Căbuț 4, Alexandru Andrei 4 (2 din 7m), Ionuț Nistor 3, Vitaly Komogorov 3, Daniel Susanu 2, Irakli Chikovani 1, Andrei Drăgan 1, Zoran Nikolic 1, Valentino Ravnic 1, Gabriel Ilie, Liviu Caba, Marin Vegar, Strahinja Stankovic. Antrenori: George Buricea, Ionuț Pușcașu