Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 3 minute în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 34 minute în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 53 minute în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 59 minute în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 3 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 4 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 4 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 5 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 5 ore în urmă
Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 5 ore în urmă
Scumpiri și în piețele agroalimentare
Deși luna lui cuptor ar fi trebuit să aducă cu sine ieftinirea fructelor, legumelor și verdețurilor, lucrurile stau tocmai invers. Iulie a adus cu sine scumpiri în piețele agroalimentare. ”Multe s-au scumpit și în piață, dar și la magazinele gen supermarket, numai că nimeni nu spune asta” – a observat o băimăreancă. Morcovii au săltat de la 3,5 la 5,5 lei /kg, ceapa de la 2,5 la 3,5 lei/kg, iar cartofii de la la 2 la 2,5 -3 lei/kg. Roșiile se vând cu 5-7 lei/kg, iar pătrunjelul a ajus să coste 20 de lei kilogramul. Și caisele, care luna trecută erau 6 lei, acum au un preț cu 15% mai mare, iar lista ar putea continua. ”Ce spun precupețele? ”Anul ăsta nu s-o făcut caise la noi, de aia îs scumpe”, argumentează tanti Maria din Berchezoaia prețurile mai mari. Excepție de la regulă fac afinele de cultură ,care s-au ieftinit de la 16 la 10 lei kilogramul
















1 Comentariu în această postare
Liliana
Piata e plina de samsari,sa nu ne mire faptul ca preturile sunt umflate,mai ales ca majoritatea produselor sunt de provenienta poloneza si turceasca.Euro e la un curs constant apropiat de cel de anul trecut,doar smecheria samsarilor difera,in rest gradul de infestare cu pesticide in piete e net superior celor din hipermarketuri.Sa nu mai zic ca prosteala e sa cumperi urda de vaca achizitionata de comercianti din fabricile de lapte cu 9 lei si vanduta in piete cu 25 de lei sau slanina cumparata cu 10 lei din market si vanduta cu 20-25 in piete.Pe langa faptul ca administratia locala nu e in stare sa reabiliteze piata si ne tine intr-o vesnica poveste,piata Izvoarele fiind de un jeg de nedescris,singurele produse ecologice sunt ciupercile,in rest totul e de o falsitate extrema.