Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 15 minute în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 1 oră în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 2 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 2 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 2 ore în urmă
Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 3 ore în urmă
Un polițișt de frontieră din Maramureș a fost premiat de ministrul Afacerilor Interne - 3 ore în urmă
Mănăstirea Bârsana, în sărbătoare: Va avea loc Slujba de târnosire a Paraclisului de la demisolul bisericii - 4 ore în urmă
Unde liturghisesc ierarhii Maramureșului și Sătmarului în perioada 28 – 30 iunie - 6 ore în urmă
Caravana Filmelor TIFF se întoarce la Casa din Vale Breb - 6 ore în urmă
Vremea nefavorabilă nu i-a făcut pe polițiști să renunțe la manifestările de stradă. 25 de angajați MAI din Maramureș vor participa la mitingul din București, ce va avea loc pe 24 martie. ”La acțiunile de protest va fi prezent și Maramureșul. Vor fi 25 de polițiști care vor pleca cu două microbuze. Vor pleca și reprezentanți de la Poliția de Frontieră din Sighetu Marmației. Revendicările noastre sunt legate în primul rând de salarizare” – a precizat Sorin Rațiu (foto), președinte SNPPC Maramureș. El a spus că de la 1 ianuarie a fost suspendată ordonanța prin care se acorda un spor de 45% pentru serviciul de permanență de la domiciliu și că, în acest fel, aproximativ 20% din efectiv s-a ales cu diminuări salariale.
La rândul său, Lucian Petruț, președintele de onoare al SNPPC Maramureș, a spus că ”majorările acordate sunt praf în ochi și că polițiștii primesc în jur de 120 de lei în plus la salariu, că un polițist local sau un brancardier de la Spitalul Județean câștigă mai mult decât un ofițer de la Poliția Judiciară”.















