Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare organizează concurs pentru funcția de manager - 10 minute în urmă
Știința Explorări joacă două meciuri în trei zile cu CSM București pe teren propriu - 34 minute în urmă
Peste 50 de clădiri și terenuri degradate din Baia Mare intră pe lista cu impozitare specială - 35 minute în urmă
Noul showroom Toyota Baia Mare și-a deschis porțile - 1 oră în urmă
„Cupa Crăciunului” va aduce magia sărbătorilor pentru șahiștii băimăreni - 2 ore în urmă
Autobuzul lui Moș Crăciun se pregătește să pornească la drum în Baia Mare - 2 ore în urmă
„Feeria de Crăciun: O poveste prin dans și gimnastică ritmică”, la LPS Baia Mare - 3 ore în urmă
Rugăciune și colind la Catedrala „Sfântul Ierarh Iosif Mărturisitorul” din Sighetu Marmației - 3 ore în urmă
Trei zile de sărbătoare: Târgul de Crăciun ,,Poveste de iarnă” de la Târgu Lăpuș debutează astăzi - 3 ore în urmă
„Piața muncii 2025. Strategii, tendințe, perspective”: eveniment dedicat studenților la ZborHub Baia Mare - 3 ore în urmă
Mai puțini maramureșeni – și abia la anul – vor beneficia de ajutoare alimentare de la UE
Ajutoarele alimentare oferite de Guvern și Uniunea Europeană au ratat sosirea pentru perioada sărbătorilor de iarnă, căci ele vor fi distribuite abia anul viitor.
”Listele primite de la primăriile din județ au fost trimise la București. Urmează să se organizeze licitația privind achiziția produselor” – a informat Dan Bucă, purtător de cuvânt al Instituției Prefectului – județul Maramureș.
Așa că e incertă data la care va începe distribuirea pachetelor, conținutulși valoarea lor. Există o singură certitudine: nu vor fi distribuite în acest an
În 2016 s-au acordat ajutoare alimentare de la UE aferente anilor 2015-2016 unui număr de 75.200 de maramureșeni.Totalul pachetelor distribuite în județ a fost de 172.500.
Dan Bucă a mai precizat că, față de anul trecut, vor fi mai puțini beneficiari, deoarece s-au schimbat criteriile de eligibilitate la nivelul Uniunii Europene.















