Echipele românești și-au aflat adversarele din cupele europene. Cum mai stăm cu coeficientul UEFA - 32 minute în urmă
O jucătoare de la Fabrica de Campioni, la acțiunea de selecție pentru echipa națională U11 - 3 ore în urmă
Experiență internațională la Colonia Pictorilor din Baia Mare: studenți din Varșovia, inițiați în conducerea instituțiilor culturale - 5 ore în urmă
Grupa mijlocie a Ansamblului „Cercănelul” din Borșa, premiată la primul concurs - 5 ore în urmă
S-au tras la sorți grupele din faza regională a Cupei României - 5 ore în urmă
„Școala Naturii în Geoparcul Gutâi-Maramureș” a reunit elevi, profesori și voluntari în cadrul unei noi lecții de geologie pe Valea Bulzului și Cheile Dănești - 5 ore în urmă
75 de ani de la Rusaliile care au schimbat destinele a zeci de mii de români - 6 ore în urmă
Literomania omagiază memoria lui Marian Ilea: număr special dedicat operei și moștenirii sale literare - 6 ore în urmă
Campanie: „Cea mai mare notă pentru copilul tău este să fii alături de el!” - 7 ore în urmă
ACS Academia de Judo Baia Mare a adus acasă opt medalii obținute de sportivi la „Cupa Țara Oașului” - 7 ore în urmă
Situația în Maramureș: Numărul persoanelor aflate în izolare a crescut iarăși; A scăzut numărul celor care revin în țară și al celor în carantină
Structurile teritoriale ale Ministerului Afacerilor Interne și polițiștii locali au executat în sistem integrat 54 de misiuni, pe raza județului, au anunțat autoritățile maramureșene.
Au fost angrenate 86 efective pentru menținerea ordinii și siguranței publice, pentru verificarea persoanelor aflate în evidențe cu privire la respectarea măsurii de izolare la domiciliu, pentru paza locațiilor de carantinare, pentru verificarea respectării măsurilor de către societățile comerciale și persoanele fizice autorizate, în acțiuni de combatere a criminalității economice.
În executarea misiunilor au fost utilizate 25 mijloace de mobilitate. Au fost verificați peste 1900 de cetățeni cu privire la respectarea măsurii de izolare la domiciliu. Au fost identificate și sancționate contravențional două persoane care nu au respectat măsura de izolare la domiciliu. Acestea au fost introduse în carantină instituționalizată, cu plata cheltuielilor aferente. Autoritățile atrag atenția persoanelor aflate în izolare la domiciliu să respecte măsura prevăzută de legislație. Structurile de ordine publică și siguranță, dar și instituțiile abilitate dețin datele persoanelor aflate în izolare la domiciliu, dar și locația declarată. Nerespectarea măsurii stabilite atrage sancțiuni contravenționale, dar și carantinarea instituționalizată cu plata cheltuielilor aferente. S-au aplicat, în context, 17 sancțiuni contravenționale în valoare de 18240 lei.
„Prin punctele de trecere a frontierei de stat au sosit în țară 115 maramureșeni care în conformitate cu procedurile stabilite au intrat în autoizolare la domiciliu. Centrul Județean de Conducere și Coordonare a Intervenției Maramureș are date centralizate cu privire la trei locații de carantinare. Se află în izolare la domiciliu 3090 cetățeni, statistică ce include și membri familiei. Sunt în carantină 20 de persoane sosite în țară, în perioada stării de urgență, și care în conformitate cu procedurile stabilite au intrat în carantină instituționalizată pe o perioadă de 14 zile” – a declarat Dan Bucă, purtătorul de cuvânt al CJSU Maramureș.
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Maramureș solicită cetățenilor să respecte măsurilor stabilite de autorități în perioada stării de alertă, distanța de socializare și măsurile de igienă stabilite de către specialiști. Este important ca fiecare dintre noi să avem un comportament responsabil, să conștientizăm că acțiunile noastre îi pot afecta pe ceilalți și să respectăm deciziile autorităților pentru limitarea și răspândirea infecțiilor cu noul Coronavirus. Autoritățile mulțumesc tuturor celor care au înțeles că numai împreună vom reuși să depășim această perioadă!
C.Ț.















