Conf. univ. dr. Delia Suiogan prezintă specializarea Etnologie pentru viitorii studenți - 7 minute în urmă
Au început lucrările la Parcul de Specializare Inteligentă din Șomcuta Mare - 40 minute în urmă
Expoziția „Amintiri din sat”, semnată de Horațiu Crișan, vernisată la Muzeul Maramureșan din Sighetu Marmației - 2 ore în urmă
Fuego sărbătorește 50 de ani printr-un concert aniversar alături de Ansamblul Folcloric Național „Transilvania” - 2 ore în urmă
Mihai Andrei Țînțar a reprezentat cu mândrie România la Campionatele Mondiale de Orientare 2026 - 3 ore în urmă
Flykick Team Baia Mare, rezultate frumoase la Campionatul Național de înot pentru cadeți 12-13 ani - 3 ore în urmă
Înscrieri deschise la Comunicare și Relații Publice, la Facultatea de Litere din Baia Mare - 3 ore în urmă
ANM a emis un Cod Galben de furtuni și ploi torențiale pentru zonele montane - 3 ore în urmă
Au început lucrările de restaurare la Casa Memorială „Stan Ioan Pătraș” din Săpânța - 4 ore în urmă
Clasamentul liceelor din Maramureș după rata de promovare la Bacalaureat 2026 - 5 ore în urmă
Sistemul de Intrare/Ieșire (EES), cu preluarea datelor biometrice, funcționează, de azi, în PTF Sighet
Începând de astăzi, Sistemul de Intrare/Ieșire (EES) funcționează cu preluarea datelor biometrice (imagine facială și patru amprente digitale) în toate punctele de trecere a frontierei în care a fost implementat.
În acest moment, sistemul este operational în următoarele puncte de trecere a frontierei: Sighetu Marmației, Vicovu de Sus (județul Suceava), Stânca și Racovăț (Botoșani), Midia (Constanța), Naidaș (Caraș-Severin), Jimbolia, Lunga, Moravița (Timiș), Halmeu (Satu Mare), aeroporturile Suceava și Sibiu, transmite Poliția de Frontieră
„EES se aplică doar cetățenilor acelor state care nu fac parte din UE și care efectuează șederi de scurtă durată pe teritoriul Uniunii Europene (până la 90 de zile). Pentru fiecare cetățean non-UE, sistemul înregistrează data și locul de intrare și ieșire, colectează date alfanumerice și biometrice și calculează automat durata șederii legale. Astfel, la prima intrare, vor fi prelevate datele biometrice, iar la călătoriile ulterioare verificarea se va realiza automat, reducând timpul de așteptare la frontieră”, precizează sursa citată.
Datele vor fi păstrate timp de 3 ani (sau 5 ani în cazul refuzului intrării ori al depășirii duratei legale de ședere), cu respectarea strictă a legislației europene privind protecția datelor.
Sursa foto: Poliția de Frontieră
















