Sighetenii câștigă și rămân pe locul 4

Sâmbătă, 25 noiembrie, a avut loc derby-ul etapei a 14-a a Seriei 10 a Ligii 3.

Pe Stadionul Solovan, CSM Sighetu Marmației a înfruntat CSM Olimpia Satu Mare, adică locul 4 și locul 2.

Din fericire pentru echipa maramureșeană, sighetenii au reușit să întoarcă scorul. Primii care au marcat au fost oaspeții, în minutul 10, prin Moussa Samake. Emanuel Mensah a egalat în minutul 35 din penalty, iar la pauză s-a intrat 1-1. În minutul 67, Cătălin Șofroni a înscris golul victoriei pentru maramureșeni.

Ca atare, sighetenii se mențin pe locul 4, de play-off, cu 21 puncte, cu 3 lungimi în fața primei urmăritoare. Cealaltă reprezentantă a Maramureșului, CS Minaur Baia Mare continuă un parcurs presărat cu jocuri neconvingătoare, obținând 1-1 acasă, cu CSM Victoria Carei. Dar cu 9 puncte din 14 meciuri, continuă să fie lanterna roșie a seriei, cu 4 puncte mai puține decât SC Olimpia MCMXXI Satu Mare, care are 13 puncte din 14 meciuri.