Sabrina Voinea, starul câștigat de gimnastica românească: Două medalii de aur și performanță fantastică! Care va fi acum noul obiectiv al carierei!

România are viitor în gimnastică! La doar 15 ani, Sabrina Voinea a reușit să cucerească două medalii de aur, într-o singură zi, la Cupa Mondială de gimnastică de la Doha, arată eurosport.ro.

Performanță notabilă reușită la doar 15 ani de gimnasta Sabrina Voinea, care a reușit într-o singură zi să își pună în palmares două medalii de aur la Cupa Mondială de la Doha. Fiica fostei gimnaste Camelia Voinea s-a aflat la cea dintâi competiție la nivel de seniori, iar rezulatatele obținute sunt uriașe și dau speranță că viitorul României în acest sport este unul frumos. Antrenată chiar de mama sa, Sabrina a obținut aur la la bârnă și la sol.

Performanță fantastică

Sabrina Voinea, campioană europeană de junioare, a cucerit două medalii de aur la Cupa Mondială de la Doha.
Sâmbătă, Sabrina Voinea a câștigat medalia de aur la bârnă, fiind notată cu 13.766. Podiumul a fost completat de Anna Lashchevska, din Ucraina, notată cu 13.333, și Emma Leonie Malewski, din Germania, Germania, notată cu 13.233. Tot astăzi, Sabrina Voinea a intrat și în finala de la sol, unde a obținut, de asemenea, o nouă medalie de aur.
Notată cu 13.600 în urma exercițiului, românca a fost urmată pe podium de Chiaki Hatakeda, din Japonia, nota 12.900, și de australianca Breanna Scott, care a primit nota 12.800. În cadrul Cupei Mondiale de la Doha, Sabrina Voinea a mai participat și la sărituri, unde s-a clasat pe poziția a cincea. Sabrina, care este antrenată la lotul naţional de la București de Camelia Voinea și Cristi Moldovan, face parte din programul Ţară, ţară, vrem campioane!, coordonat de Mariana Bitang și de Octavian Bellu și finanțat de OMV Petrom. Următoarea etapă de Cupa Mondială va avea loc la Baku, în perioada 9-12 martie. Cea mai importantă competiție de anul acesta va fi Campionatul Mondial de la Antwerp (29 septembrie – 8 octombrie), mai arată Eurosport.

Noul obiectiv

Sabrina Voinea a spus că obiectivul ei este acela de a urca pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, fiind determinată să muncească foarte mult pentru a-și îndeplini marea dorință. „Sunt foarte încrezătoare și îmi doresc foarte mult să adun puncte și să mă calific la Jocurile Olimpice din 2024 de la Paris. Îi mulțumesc foarte mult Nadiei Comăneci și Doamne ajută la cât mai multe medalii. Vă promit că anul acesta o să fiu campioană mondială și europeană. Le mulțumesc tuturor care îmi sunt alături. Medaliile acestea sunt foarte importante pentru mine, sunt la fel de importante ca medalia de la sărituri de la Campionatul European.
O să mă adun, o să trag de mine la antrenamente, o să fac cât mai multe repetări corecte și o să vin cu aurul olimpic acasă. Doamne ajută!”, a declarat Sabrina Voinea, arată ProSport.